Search
Close this search box.

یخچال صنعتی | آشنایی با انواع و ویژگی های آن

یخچال صنعتی چیست

یخچال های صنعتی از جمله تجهیزاتی هستند که برای ایجاد برودت و سرمایش جهت نگهداری محصولات خراب شدنی استفاده می شوند.

این یخچال ها به نسبت داری ظرفیت برودتی بالاتر، ابعاد بزرگتر و سیکل کاری بیشتری نسبت به یخچال های خانگی هستند. در ادامه مطلب به انواع این یخچال ها، اجزا اصلی و ویژگی های آن ها پرداخته می شود.

آشنایی با یخچال صنعتی

یخچال های صنعتی از جمله تجهیزاتی بوده که برای ایجاد برودت و سرمایش جهت نگهداری محصولات خراب شدنی در ابعاد نسبتا بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

این یخچال ها بر اساس نوع کاربری مانند فروشگاه ها، کارخانجات، رستوران ها و… به طور خاص طراحی و ساخته شده، و معمولا از هر یخچال برای نگهداری مواد غذایی یا محصولات خاصی استفاده می شود.

آشنایی با یخچال صنعتی

بیشتر بخوانید: یخچال فروشگاهی| معرفی عوامل تاثیر گذار بر قیمت آن

یخچال های صنعتی اغلب در سوپر مارکت ها، فروشگاه ها، قنادی ها، هتل ها، باشگاه های ورزشی، رستوران ها و سایر مکان های مشابه و در ابعاد مناسب مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع یخچال صنعتی

یخچال های صنعتی را می توان به طور کلی به دو دسته یخچال ایستاده و یخچال صندوقی تقسیم بندی کرد. در ادامه به توضیح هر یک پرداخته شده است:

انواع یخچال صنعتی

یخچال های ایستاده

یخچال های ایستاده صنعتی دارای انواع و ابعاد مختلفی بوده که شامل یخچال های تک درب، دو درب، سه درب، چهار درب، شش درب، یخچال های قنادی و غیره تقسیم می شوند. هر یک از این یخچال ها با توجه به نوع کاربری و ابعاد مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرند.

 یخچال های صندوقی

یخچال های صندوقی صنعتی اغلب در مکان هایی که محدودیت فضا وجود دارد، استفاده می شوند. در برخی موارد، این نوع یخچال ها به صورت یخچال و فریزر عرضه شده و دارای دمای کاری بالای صفر درجه و زیر صفر درجه سانتی گراد هستند. درب این نوع یخچال ها به سمت بالا و همانند صندوق باز شده و می تواند از جنس فلز یا شیشه ساخته شود.

 یخچال های صندوقی

یخچال ایستاده تک درب

این نوع یخچال ها در ابعاد و عرض های مختلف وجود داشته و به طور کلی در مکان های کوچک مانند سوپرمارکت ها و باشگاه های ورزشی استفاده می شوند. یخچال های ایستاده با یک درب به دلیل ابعاد کوچکتر نسبت به سایر یخچال های ایستاده، محبوبیت زیادی دارند.

یخچال ایستاده تک درب

بیشتر بدانید: رله استارت یخچال کجاست؟ + علائم خرابی آن

یخچال ایستاده دو درب

این نوع یخچال ها نیز از جمله یخچال های پرکاربرد بوده که اغلب در رستوران ها و فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. از نظر ظاهری، این یخچال ها دارای دو درب در کنار یکدیگر بوده و می توان از شیشه در آن استفاده کرد تا داخل یخچال قابل رویت باشد.

یخچال ایستاده سه درب

یخچال های ایستاده با سه درب اغلب دارای جنسی از استیل یا گالوانیزه بوده و از شیشه های نشکن و دوجداره استفاده می شود، تا علاوه بر امکان رویت داخل یخچال، از اتلاف برودت جلوگیری شود. این یخچال ها را نیز می توان با توجه به فضای موجود سفارشی سازی کرد.

یخچال ایستاده چهار درب

یخچال های چهار درب نیز با استفاده از جنس استیل و گالوانیزه و با کیفیت و طول عمر بالا تولید می شوند. این یخچال ها دارای ابعاد مختلفی بوده و به صورت پشت بسته و دو طرف نما طراحی می شوند. از ویژگی های این یخچال ها می توان به شیشه های نشکن یا سکوریت و عایق بندی با تزریق فوم پلی یورتان اشاره کرد.

 یخچال ایستاده شش درب

یخچال های شش درب دارای حجم بیشتر و ابعاد بزرگتری بوده و برای نگهداری محصولات با حجم بالا مناسب هستند. برای سهولت دسترسی بیشتر در این یخچال ها از شش درب در آن ها استفاده شده است.

یخچال ایستاده پرده هوا

یخچال های پرده هوا یکی از انوع های یخچال های ایستاده صنعتی است. این یخچال ها از فناوری های جدید، به روز و با دقت بالا تولید می شوند.

در واقع در این نوع یخچال ها از هیچگونه دربی استفاده نشده، و به جای آن از یک لایه جریان هوای پر سرعت جهت جداسازی فضای داخلی یخچال از محیط بیرون استفاده می شود.

این موضوع باعث می شود تا کاربر به راحتی محصولات داخل یخچال را ببیند و در صورت نیاز به آن ها دسترسی داشته باشد.

یخچال ایستاده پرده هوا

اجزای اصلی یخچال صنعتی

اجزای اصلی یخچال های صنعتی را می توان به موارد زیر تقسیم بندی کرد:

  1. بدنه یا محفظه: بدنه یا محفظه یخچال های صنعتی اغلب از جنس استیل و یا در برخی موارد از ورق گالوانیزه بوده تا در برابر ضربه و زنگ زدگی مقاوم باشد.
  2. کمپرسور: از کمپرسور به عنوان قطعه اصلی یخچال یاد شده که وظیفه فشرده سازی و چرخش گاز مبرد درون سیکل تبرید را بر عهده دارد. در واقع کمپرسور یخچال، گاز مبرد را فشرده کرده و این امر موجب گرم شدن آن نیز می شود؛ سپس این گاز پرفشار و گرم به سمت کندانسور هدایت می شود.
  3. کندانسور: کندانسور یا چگالنده به عنوان یک مبدل حرارتی بوده که گاز داغ و پرفشار خارج شده از کمپرسور را خنک کرده و آن را به مایع تبدیل می کند.
  4. شیر انبساط: شیر انبساط در یخچال های صنعتی دارای انواع مختلفی بوده، اما وظیفه تمامی آن ها کاهش فشار و دمای میرد بوده تا شرایط اشباع مبرد را به وجود آورده و آن را آماده ارسال به اواپراتور قرار گرفته در محفظه داخلی یخچالی کند.
  5. اوپراتور: اواپراتور نیز یک مبدل حرارتی مشابه کندانسور بوده که وظیفه تبادل حرارت بین مبرد درون لوله های اواپراتور و هوای محفظه یخچال را بر عهده دارد. در واقع وظیفه خنک کردن محفظه یخچال و جذب حرارت محصولات قرار گرفته درون یخچال بر عهده این تجهیز است.

تفاوت یخچال های صنعتی و معمولی

یخچال های صنعتی به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که بتوانند حجم زیادی از مواد غذایی را ذخیره کنند. دمای نگهداری در این نوع یخچال ها متغیر بوده و قابلیت کارکرد در شرایط سخت و طولانی را دارد.

به همین ترتیب، می توان انواع مواد غذایی را به مدت طولانی در این نوع یخچال ها نگهداری کرد. همانطور که بیان شد، این یخچال ها دارای انواع مختلفی بوده و هر کدام در کاربردهای خاصی استفاده می شوند.

اما در طرف مقابل، یخچال های خانگی برای حجم مواد کمتری ساخته شده و معمولا توان کمپرسور آن ها کمتر از انواع صنعتی است. همچنین مصرف برق این یخچال ها کمتر از نمونه های صنعتی خود می باشد. از این یخچال ها معمولا در منازل استفاده می شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و قیمت روز انواع یخچال صنعتی می توانید توسط شماره تلفن 62999315-021 با کارشناسان مجموعه فراسرد تماس حاصل فرمایید.

جمع بندی

یخچال های صنعتی از جمله یخچال هایی بوده که در انواع و ابعاد مختلفی ساخته شده و با توجه به ابعاد و ظرفیت آن ها می توان آن ها را انتخاب و خریداری کرد.

دو نوع کلی یخچال های صنعتی شامل یخچال های ایستاده و صندوقی می شود. جنس این یخچال ها اغلب از استیل و یا گالوانیزه بوده و قابلیت کارکرد در شرایط سخت کاری را دارند.

سوالات متداول

  1. یخچال صنعتی چیست؟

یخچال های صنعتی، از جمله یخچال هایی بوده که برای نگهداری حجم زیادی از محصولات برای مدت زمان زیادی استفاده می شود.

  1. انواع یخچال صنعتی کدام است؟

یخچال های ایستاده شامل: تک درب، دو درب، سه درب، چهار درب، شش درب، و همچنین یخچال های صندوقی و پرده هوا هستند.

  1. تفاوت یخچال های خانگی و صنعتی در چیست؟

یخچال های صنعتی دارای ابعاد بیشتر، مصرف برق بالاتر، و دوام بیشتری نسبت به یخچال های خانگی بوده و توانایی کارکرد در شرایط سخت را دارند.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط