Search
Close this search box.

ساخت سردخانه کوچک و بزرگ در سال ۱۴۰۲

ساخت سردخانه کوچک و بزرگ

برخلاف مفهومی که نام سردخانه در ذهن ما ایجاد می کند، این نوع از انبارها فراتر از یک اتاق سرد به همراه سیستم تبرید هستند. در واقع، سردخانه ها یک پایه اساسی برای شبکه تامین و توزیع مواد غذایی، داروها و سایر محصولات حساس به دما هستند.

تغییراتی که در فرایندهای تولید، نگهداری و توزیع مواد غذایی ایجاد شده اند، باعث استفاده ی گسترده از سردخانه ها و ساخت و بهره برداری از آن ها به صورت انبوه شده است.

اگر شما نیز به دنبال ساخت سردخانه هستند، مطمئنا نیازمند اطلاعاتی مانند عوامل کلیدی تعیین عملکرد سردخانه، تجهیزات مورد نیاز و نحوه ی ساخت سردخانه ها خواهید بود. با ما همراه باشید تا این موارد را در ادامه بررسی کنیم.

اجزای اصلی سردخانه ها

اجزای اصلی سردخانه ها

برای شروع فرایند ساخت، ابتدا باید اجزای اصلی سردخانه ها را دقیق تر بشناسیم. هر چه میزان آشنایی با این اجزا بیشتر باشد، می توانیم جزئیات را به صورت دقیق تر و موثرتر با سازنده مطرح کرده و طرح نهایی را با کیفیت بالاتری به اتمام برسانیم. ( آنچه باید در مورد فن سردخانه بدانید )

ساخت سردخانه با ساخت سازه اصلی شروع می شود. این سازه، شامل پنل ها، دیواره ها و کف است. پس از اتمام ساخت سازه، سایر تجهیزات مانند درها و سیستم تبرید نصب می شوند تا این فرایند به اتمام برسد. در ادامه، هر یک از این اجزا را به صورت جداگانه بررسی می کنیم.

کف سردخانه

انتخاب این بخش از سردخانه ممکن است پیچیده به نظر بردسد اما راه حل های نسبتا ساده ای برای این کار وجود دارد. ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که در محلی که قصد ساخت سردخانه را دارید، بستری وجود دارد که مناسب برای این کار باشد یا نه.

در صورتی که این بستر وجود نداشته باشد، می توان از موادی همچون موارد زیر برای این کار استفاده کرد:

  • گرانولیتیک (Granolithic)
  • رزین (Resin)
  • تخته چند لایه (plywood)
  • پلیمرهای عایق

پنل های سردخانه

پنل های سردخانه، دیوارها و سقف را تشکیل می دهند. این بخش برای به حداقل رساندن اتلاف گرما طراحی شده است تا دمای سردخانه همیشه سرد باقی بماند. به دلیل اینکه انتخاب این بخش می تواند تاثیر بسیار زیادی در بازده سردخانه داشته باشد، باید پنل مناسب برای ساخت سردخانه انتخاب شود. ( درباره  قیمت سردخانه صنعتی بیشتر بدانید. )

در صورتی که عایق های پنل ها کیفیت پایینی داشته باشند، کیفیت محصول داخل سردخانه نیز ممکن است افت پیدا کند. موادی مانند پلی استیرین (Polystyrene)، نئوپور (Neopor) و پلی اورتان (Polyurethane) با ضخامت های مختلف برای انواع سردخانه ها استفاده می شوند.

سیستم تبرید

سیستم تبرید یک سردخانه، مهم ترین و کلیدی ترین بخش آن است که انرژی مصرفی، دما و سایر کمیت های یک سردخانه را مشخص می کند. به همین علت، انتخاب و نصب این سیستم باید با بیشترین دقت انجام گیرد.

درب های سردخانه

به دلیل اینکه باز و بسته شدن درب سردخانه ، میزان بسیار زیادی انرژی تلف می کند، انتخاب این بخش از سردخانه نیز باید با دقت انجام گیرد. درب های مختلفی وجود دارد که این تلفات را به حداقل می رساند.

فرایند ساخت سردخانه

سردخانه هایی که برای کاربردهای مختلف استفاده می شوند، تنوع بسیار بالایی دارند و به همین دلیل، برای هر کاربرد خاص، طراحی و ساخت به خصوصی نیاز است.

فرایند ساخت سردخانه از زمان شروع ساخت بنا آغاز نمی گردد؛ بلکه قبل از این مرحله، طراحی و انتخاب تجهیزات ذکر شده در بخش قبل، لازم است. در این بخش، تمام گام هایی را که برای ساخت سردخانه نیاز است، با جزئیات بیشتری مرور می کنیم.

گام اول: انتخاب محل و آماده سازی

بهتر است سردخانه در محلی که از تابش آفتاب به دور است ساخته شود و همچنین، بهتر است این مکان به دور از وزش بادهای گرم باشد. محل مناسب برای سردخانه های کوچک، داخل ساختمان است تا بتوان به بیشترین بازده دست یافت.

مکان سردخانه باید به گونه ای باشد که آب در اطراف آن جمع نشود و همچنین سطح آب زیرزمینی در آن منطقه پایین باشد؛ زیرا خشک نگه داشتن محیط سردخانه یکی از ضرورت های باکیفیت ماندن محصولات داخل آن است.

در صورتی که توان تجهیزات سردخانه بالا باشد، قبل از شروع ساخت بنا باید ملاحظات مربوط به شبکه الکتریکی سه فاز انجام گیرد. همچنین در صورتی که از آب برای خنک کاری سردخانه استفاده می شود، باید محل لوله ها درون دیوارها نیز مشخص شود.

گام دوم: اطمینان از ظرفیت و دمای سردخانه

اندازه سردخانه باید بر اساس حداکثر باری که در طول سال در آن وجود خواهد داشت، مشخص شود. در تعیین حجم سردخانه، فضای بین محصولات، فضای لازم برای راهروها و فاصله از دیواره ها و سقف باید از فضای کل سردخانه کم شود تا ظرفیت حجمی آن به دست آید.

پس از مشخص شدن حجم محصولات، طول، عرض و ارتفای سردخانه باید مشخص شوند. مکان های فرعی مانند اتاق بسته بندی، اتاق ابزار، اتاق کار و محل بارگیری و تخلیه بار نیز باید به صورت کامل مشخص شوند. دما و رطوبت سردخانه باید مطابق با دما و رطوبت تعیین شده برای ذخیره سازی محصولات، انتخاب شوند. ( درباره سردخانه گل و شرایط نگهداری گل های شاخه بریده بیشتر بدانید. )

گام سوم: انتخاب و نصب عایق های سردخانه

انتخاب عایق های سردخانه باید بر اساس شرایط محلی انجام پذیرد. تنها عایق بودن مواد انتخاب شده کافی نیست؛ بلکه این مواد باید صرفه اقتصادی داشته و به صورت عملی، امکان پیاده سازی روی دیواره ها و سقف را داشته باشند.

سردخانه هایی که دمای متوسط یا بالا دارند، معمولا از پنل هایی با ضخامت 10 سانتی متر استفاده می کنند اما در صورتی که دمای سردخانه پایین باشد و یا اینکه قصد انجماد مواد را داشته باشید، پنل هایی با ضخامت 12 یا 15 سانتی متر گزینه ی مناسب تری خواهند بود.

روش دیگر، استفاده از اسپری فوم پلی اورتان است که در این روش، مواد عایق به صورت مستقیم به داخل بتن یا آجرها تزریق می شوند. پس از اتمام این کار، پنل های بدست آمده در روش تزریق یا اسپری، توانایی عایق حرارتی و عایق رطوبتی را خواهند داشت.

مواد تزریق شده می توانند پلی هیدروکسی بوتیرات (Polyhydroxybutyrate) یا پلی اورتان باشند. پلی هیدروکسی بوتیرات قیمت پایین تری دارد اما جاذب بوده و ضریب انتقال حرارت بالاتری دارد اما پلی اورتان جاذب نبوده و عایق بهتری است اما در مقابل، قیمت بالاتری دارد.

در سازه های مدرن تر سردخانه ها، لایه های عایق گرما و عایق رطوبت به صورت جداگانه پیش از ساخت سازه، آماده شده و در محل ساخت، مونتاژ می شوند. مزیت استفاده از این روش در ساخت سردخانه، راحتی، سرعت و قابلیت جابجایی آسان تر آن ها است اما در مقابل، این روش هزینه بالاتری خواهد داشت.

انتخاب سیستم تبرید سردخانه

انتخاب اقتصادی و مناسب برای سیستم تبرید یک سردخانه، استفاده از سیستم های تبرید تراکمی است اما در شرایط خاص، مانند عدم دسترسی به شبکه برق، استفاده از سیستم تبرید جذبی نیز می تواند گزینه اقتصادی به حساب بیاید. البته به این دلیل که تقریبا تمام سردخانه ها از سیستم های تبرید تراکمی استفاده می کنند، در این بخش نیز تنها این نوع بررسی می شود.

منطور از انتخاب یک سیستم تبرید برای سردخانه، به صورت عمده شامل انتخاب کمپرسور و اواپراتور سیستم تبرید است. به طور کلی، سردخانه های کوچک از کمپرسورهای بسته (hermetic compressor) استفاده می کنند که توان پایین تر و همچنین قیمت پایین تری دارد.

در ساخت سردخانه هایی با اندازه بزرگ، انتخاب کمپرسورهای نیمه بسته مناسب تر است و همچنین برای سردخانه هایی با دمای بالا، از اواپراتورهای نوع فن استفاده می شود.

سخن آخر

ساخت سردخانه فرایندی است که از گام های مختلفی تشکیل شده است که برای به دست آوردن بهترین نتیجه، باید تمام این گام ها به درستی و در نهایت دقت طی شوند.

برای مشاوره در زمینه ساخت سردخانه ها با ابعاد مختلف و برای کاربردهای گوناگون، با کارشناسان شرکت فراسرد در ارتباط باشید تا از تجربه این شرکت در این زمینه استفاده کرده و بهترین طرح برای سردخانه مخصوص شما ساخته شود.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط