شماره تماس: 021-66903810-11

چیلر توربوکور چیست؟ | طرز کار و ویژگی های آن

چیلر توربوکور (Turbocor chiller) ، چیلری است که مبرد را با استفاده از کمپرسورهای گریز از مرکز فشرده می کند. این چیلرها دارای فناوری بالایی بوده و جزو پربازده ترین چیلرها به حساب می آیند. در این مقاله، بخش های مختلف و ویژگی های چیلرهای توربوکور را بررسی می کنیم تا با این چیلرها آشنا شده و مناسب بودن یا نبودن آن ها برای کاربردهای مختلف را پیش بینی کنیم.

نحوه کار چیلر توربوکور

چیلر توربوکور مانند تمام چیلرهای تراکم بخار از چهار بخش کمپرسور (Compressor)، کندانسور (Condenser)، اواپراتور (Evaporator) و شیر انبساط (Expansion Valve) تشکیل شده است. در این چیلر، بخار مبرد پس از فشرده شدن در کمپرسور، وارد کندانسور شده و با کاهش دما به مایع تبدیل می شود. سپس در شیر انبساط، با افت ناگهانی فشار، دمای آن افت کرده و در اواپراتور، گرمای سیال هدف را می گیرد. تمام بخش های این چیلر مانند تجهیزات سایر چیلرها است اما استفاده از کمپرسور توربوکور که یک کمپرسور گریز از مرکز است، ویژگی های منحصر به فردی مانند کنترل دقیق و بازده بالا به این چیلر اضافه کرده است.

نحوه کار و اجزای چیلر توربوکور

 

کمپرسور توربوکور از یک کمپرسور گریز از مرکز که به صورت مستقیم به یک موتور القایی کوپل شده، تشکیل شده است. برای فشرده سازی بخار در این کمپرسور مطابق شکل زیر، پره ها توسط موتور چرخانده می شوند و در ورودی کمپرسور، مکش ایجاد شده و مبرد وارد کمپرسور می شود.

قسمت متحرک که پروانه (Impeller) نامیده می شود، به گونه ای طراحی شده است که با چرخش خود، سرعت بخار را که به صورت موازی با شفت کمپرسور وارد می شود، تغییر دهد. سرعت بخار به دلیل نیروی گریز از مرکز، افزایش یافته و در خروجی پروانه به صورت عمود بر شفت کمپرسور، خارج می شود. پس از آن، بخار وارد حلزونی (Volute) می شود. در این قسمت سرعت بخار، کاهش و فشار آن افزایش می یابد تا به سرعت و فشار مناسب برای استفاده در چرخه برسد.

کمپرسورهای گزیر از مرکز می توانند دبی بالای مبرد را فشرده کنند اما توانایی ایجاد فشار بالا را ندارند و به همین دلیل در برخی از کمپرسورهای توربوکور از چندین کمپرسور گریز از مرکز به صورت سری استفاده می شود تا فشار خروجی مبرد افزایش یابد. به طور مثال در شکل زیر، بخاری که فشار آن در کمپرسور اول افزایش یافته، وارد کمپرسور دوم می شود و دوباره افزایش فشار را تجربه می کند.

نحوه کار چیلر توربوکور

 

به دلیل کوپل شدن مستقیم کمپرسور و موتور در چیلرهای توربوکور، ساخت آن ها نیز سخت تر بوده و فناوری بالاتری نیاز دارد. کمپرسورهای توربوکور از آلومنیوم ریخته گری با استاندارد قطعات هواپیماها ساخته می شوند و بدنه آن ها از مواد مقاوم ترموپلاستیک انتخاب می شود. برخی از کمپرسورهای توربوکور از یاتاقان های مغناطیسی استفاده می کنند که اصطکاک شفت را کاهش داده و چرخش پروانه را روان تر می کند.

در چیلرهای متداول با کارکردن چیلر و گرم شدن تدریجی سطوح، بازده انتقال حرارت بین 15 تا 25 درصد کاهش می یابد اما در چیلرهای توربوکور با یاتافان های مغناطیسی به دلیل حذف روغن، این کاهش بازده نیز بسیار کمتر است. همچنین حذف روغن باعث کاهش هزینه های نگهداری و بازرسی، سیستم ساده تر و حذف قطعات مربوط به کنترل روغن مانند جداکننده روغن، کنترلرهای روغن، پمپ روغن و تجهیزات ایمنی روغن می شود. (مطالعه بیشتر: چیلر صنعتی چیست و انواع چیلرهای صنعتی)

 

ویژگی های چیلر توربوکور

کاهش مصرف انرژی و بازده بالا

از نظر انرژی مصرفی، چیلرها جزو تجهیزاتی با مصرف بالا به حساب می آیند. مهم ترین بخش چیلر نیز از این دیدگاه، کمپرسور است که بیشترین میزان انرژی مصرفی چیلر را به خود اختصاص می دهد. چیلر توربوکور که از کمپرسورهای توربوکور با قابلیت کنترل سرعت استفاده می کند، مصرف انرژی 50 تا 60 درصد پایین تر از کمپرسورهایی با سرعت ثابت دارد. علاوه بر این، این کمپرسورها می توانند به طور پیوسته، بار چیلر را کنترل کنند و برای بارهای پایین، با تغییر زوایای پره های راهنما، خود را با شرایط موجود وفق دهند.

سافت استارت

برخلاف سایر چیلرها که جریان بسیار بالایی را در هنگام شروع به کار نیاز دارند، چیلر توربوکور تنها به چند آمپر جریان نیاز داشته و باعث از بین رفتن استرس حرارتی در قطعات داخلی موتور و جرقه های هنگام شروع به کار می شود.

نیاز به نگهداری کم

نیاز به نگهداری پایین یکی از ویژگی های کلیدی چیلرهای توربوکور است که این مزیت به دلیل ساختار ساده و استفاده از تنها یک قطعه متحرک (پروانه) به وجود آمده است.

صدا و ارتعاش کم

صدا و ارتعاش یکی از مشکل های جدایی ناپذیر در کمپرسورهای جابجایی مثبت است اما در چیلرهای توربوکور به دلیل نبود تماس فیزیکی بین قطعات متحرک و ثابت فلزی، میزان صدا و ارتعاش بسیار پایین است. عملکرد این چیلرها به حدی کم صدا است که افرادی که آشنایی زیادی با چیلرها ندارند، نمی توانند روشن یا خاموش بودن این چیلرها را تشخیص دهند.

ابعاد و وزن کم

چیلرهای توربوکور طراحی بسیار فشرده ای دارند و به دلیل استفاده از آلومنیوم، وزن آن ها نیز پایین است. به همین دلیل برای کاربردهایی که محدودیت وزن و فضا وجود دارد، این چیلرها انتخاب مناسبی به حساب می آیند.

چیلر توربوکور یک دستگاه تبرید با فناوری بالا و عملکرد بی نظیر است که به دلیل بازده بالا و صدای پایین، از برترین چیلرهای تراکمی به حساب می آید. برای دریافت مشاوره در زمینه چیلرهای توربوکور و کاربرد آن ها، با شرکت فراسرد در ارتباط باشید. همچنین برای گرفتن قیمت چیلر صنعتی و طراحی و تولید چیلرهای صنعتی میتوانید با ما در تماس باشید.

 

5/5 - (2 امتیاز)

ارسال دیدگاه