Search
Close this search box.

کمپرسور اینورتر چیست + تفاوتش با کمپرسور روتاری

مقایسه کمپرسور اینورتر و روتاری

کمپرسورها یکی از تجهیزات مهم و حیاتی مورد استفاده در صنعت شناخته می شوند. این تجهیزات تنوع زیادی داشته و هر یک دارای محدوده توان مشخص، سرعت، گشتاور، و نحوه عملکرد متفاوتی هستند.

وظیفه اصلی کمپرسورها افزایش فشار سیالات گازی بوده و در ادامه این مطلب به دو نوع آن، یعنی کمپرسور روتاری و اینورتر و ویژگی های هر یک پرداخته می شود.

کمپرسور چیست؟

کمپرسورها به دستگاه هایی گفته می شود که با کاهش حجم گازها، باعث افزایش فشار آن ها می شوند. انرژی اکثر کمپرسورها به صورت انرژی الکتریکی بوده، و با تبدیل آن به انرژی مکانیکی باعث مکش سیال از پورت ورودی، و فشرده سازی و انتقال آن به پورت خروجی می شود.

در سیستم های تبرید از کمپرسور به عنوان قلب تپنده سیستم یاد می شود؛ وظیفه اصلی این تجهیز، فشرده سازی گاز مبرد و به جریان درآوردن آن در مدار سیستم است. این عمل باعث افزایش دما و فشار گاز مبرد می شود.

بیشتر بدانید: کمپرسور چیست؟ آشنایی با انواع کمپرسور چیلر

معرفی کمپرسور اینورتر

کمپرسور اینورتر نوعی کمپرسور سرعت متغیر بوده که با استفاده از تکنولوژی اینورتر، قادر به تنظیم پیوسته سرعت چرخش روتور خود بوده و می تواند به صورت دقیق در شرایط مورد نظر فعالیت کند. این ویژگی به کمپرسور اینورتر اجازه می دهد تا با تغییرات دما و بار، سرعت چرخش خود را تنظیم کرده و متناسب با آن کمترین مصرف برق را داشته باشد.

در این نوع کمپپرسورها، در صورتی که دما بیشتر از مقدار تعیین شده برسد، با تغییر سرعت چرخش روتور باعث ثابت ماندن دما می شود. به عبارت دیگر، این کمپرسورها همواره در حال به گردش درآوردن مبرد بوده و سرعت چرخش آن متناسب با دمای تنظیم شده تغییر می کند؛ از این رو کمپرسورهای اینورتر به ندرت به طور کامل خاموش می شوند.

معرفی کمپرسور اینورتر

این ویژگی کمپرسور اینورتر باعث می شود تا مصرف برق آن نسبت به سایر کمپرسورهای دیگر کمتر باشد. همچنین، این نوع کمپرسور دارای سطح تولید صدای کمی بوده و به دلیل آمپر عبوری کمتر، طول عمر موتور الکتریکی آن بیشتر خواهد بود. از آنجا که کارکرد کمپرسور اینورتر به صورت دائم و پیوسته است، لذا قابلیت استفاده به صورت چند ظرفیتی داشته و می تواند به صورت همزمان برای چندین دستگاه مورد استفاده قرار گیرد.

معرفی کمپرسور روتاری

کمپرسور روتاری از دو بخش ثابت و متحرک تشکیل شده که بخش متحرک یا روتور، درون بخش ثابت قرار گرفته است. این نوع کمپرسور دارای سرعت ثابتی بوده و در طول زمان تغییر سرعت نداشته و برای تغییر ظرفیت، تنها می تواند بین دو حالت روشن و خاموش تغییر حالت دهد.

زمانی که دمای محیط بیشتر از مقدار تعیین شده شود، کمپرسور روشن شده و با برقرار شدن سیکل برودتی، دمای محیط کاهش می یابد تا دما به مقدار مورد نظر برسد؛ در این وضعیت کمپرسور خاموش می شود. به طور کلی، کمپرسور روتاری با دور ثابت فرایند خنک سازی را به صورت مقطعی (قطع و وصل) انجام می دهد.

این نوع کمپرسورها به نسبت دارای هزینه های کمتری بوده و برای تهویه هوا و یخچال های خانگی مناسب هستند. مکانیزم کارکرد کمپرسور روتاری به صورت چرخشی و دائم بوده که دارای کارکرد نرم تر نسبت به کمپرسورهای پیستونی رفت و برگشتی است.

بنابراین، از آنجا که این نوع کمپرسورها دائما در حال روشن و خاموش شدن هستند، لذا جریان عبوری بیشتری خواهند داشت؛ از این رو مصرف برق به نسبت بیشتری داشته و طول عمر الکتروموتور آن ها کمتر خواهد بود.

تفاوت های کمپرسور اینورتر و روتاری

کمپرسورهای اینورتر و روتاری از جمله کمپرسورهای رایج و کاربردی بوده که به طور گسترده در سیستم های تهویه و تبرید مورد استفاده قرار می گیرند. این دو نوع کمپرسور دارای تفاوت هایی بوده که مهم ترین موارد آن ها به شرح زیر است:

تفاوت کمپرسور اینورتر و روتاری

نحوه عملکرد

کمپرسورهای روتاری دارای کارکردی با سرعت ثابت بوده، در حالی که کمپرسورهای اینورتر توانایی تغییر پیوسته سرعت دارند. از این رو، نوع روتاری به صورت متناوب روشن و خاموش شده و بدین ترتیب باعث گردش مبرد درون سیکل تبرید می شود که نهایتا سرمایش را قطع یا وصل می کند.

از طرف دیگر، کمپرسور اینورتر قابلیت تنظیم پیوسته سرعت داشته و سرعت چرخش روتور آن به طور پویا تغییر می کند، به طوری که در صورت نیاز به سرمایش بیشتر، سرعت بالاتری اتخاذ کرده و در غیر این صورت، سرعت کمتری خواهد داشت. بنابراین، کمپرسور روتاری به صورت روشن یا خاموش عمل کرده، در حالی که کمپرسور اینورتر قابلیت تنظیم پیوسته سرعت را دارد.

عملکرد کمپرسور اینورتر

مصرف انرژی

با توجه به امکان تغییر سرعت در کمپرسور اینورتر، مصرف انرژی مصرفی این نوع کمپرسور کمتر بوده و می تواند در صرفه جویی در هزینه ها مؤثر باشد. از سوی دیگر، کمپرسور روتاری به دلیل عملکرد روشن و خاموش (قطع و وصل جریان برق) میزان جریان کشی بیشتری داشته و مصرف برق بیشتری خواهد داشت. به طور کلی، کمپرسورهای اینورتر حدود 30 الی 50 درصد آمپر مصرفی کمتری داشته که باعث کاهش هزینه ها به همین مقدار می شود.

برای مثال، آمپر مصرفی یک کمپرسور روتاری معمولی با ظرفیت 24000 در حدود 8 آمپر است؛ در صورتی که از این کمپرسور 8 ساعت در روز استفاده شود، انرژی الکتریکی مصرفی آن حدود 440 کیلو وات ساعت در سال خواهد بود. این درحالی است که استفاده از همین ظرفیت برودتی برای کمپرسور اینورتر دارای میانگین آمپر مصرفی بین 4 الی 6 آمپر بوده، که منجر به مصرف برقی بین 220 الی 340 کیلو وات ساعت خواهد شد.

کنترل دما و پایداری

تفاوت دیگر بین کمپرسور روتاری و اینورتر مربوط به کنترل دما و پایداری آن ها است. از آنجا که کمپرسورهای روتاری عملکرد قطع و وصل دارند، لذا همواره پیرامون دمای تنظیمی دارای نوسان بوده و نمی توانند به طور دائم دمای مورد نظر را به صورت ثابت تامین کنند.

این در حالی است که، در کمپرسورهای اینورتر به دلیل تنظیم پیوسته سرعت، دمای مورد نظر به صورت یکنواخت و دائم در محدوده تنظیمی قرار خواهد گرفت.

میزان سر و صدا و لرزش

کمپرسورهای اینورتر به دلیل قابلیت تنظیم سرعت، در اکثر زمان ها در سرعت های پایین مشغول به کار بوده و از این رو دارای سطح صدا و ارتعاش کمتری نسبت به کمپرسورهای روتاری هستند.

در کمپرسورهای روتاری، عملکرد به صورت قطع و وصل بوده و هنگام وصل جریان، کمپرسور به صورت تمام بار وارد مدار شده و از این رو سطح صدای تولید شده و لرزش آن بیشتر خواهد بود.

طول عمر

از نظر طول عمر، هر چند کمپرسورهای روتاری دارای قطعات ساده تری هستند، اما به دلیل کارکرد روشن و خاموشی خود باعث آمپرکشی زیاد جریان هنگام شروع به کار شده و از این رو سیم پیچ موتور الکتریکی آن نسبت به نوع اینورتر تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت.

اما کمپرسور اینورتر به دلیل کارکرد دائم و پیوسته خود داری آمپرکشی کمتری بوده و از این رو موتور آن طول عمر بیشتری خواهد داشت. البته باید توجه کرد که کمپرسورهای اینورتر دارای کنترل الکتریکی بوده و این قسمت نیز در معرض سوختگی و خراب شدن خواهد بود. همچنین با بازرسی های دوره ای کمپرسورها می توان طول عمر آن ها را افزایش داد.

قیمت کمپرسورها

از نظر هزینه اولیه، کمپرسور اینورتر به دلیل تکنولوژی بالاتر و استفاده از مدارات کنترلی الکترونیکی دارای هزینه بیشتری است. اما از طرفی، هزینه بهره برداری آن ها پایین تر خواهد بود. در طرف مقابل، کمپرسورهای روتاری دارای ساختار ساده تری بوده و از این رو قیمت اولیه کمتری دارند.

هزینه تعمیر و نگهداری

فرایند تعمیر و نگهداری برای هر سیستم مکانیکی از جمله موارد مهم تلقی شده و لازم است تا هر دو نوع کمپرسور از نظر هزینه های تعمیر و نگهداری مورد بررسی قرار گیرند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع ظرفیت کمپرسور و روش محاسبه آن

کمپرسورهای روتاری به دلیل سادگی در ساختار و عملکرد خود، نسبت به کمپرسور اینورتر دارای هزینه تعمیرات کمتری هستند. در این مورد، گارانتی شرکت از موارد مهم تلقی شده و می تواند تا حد زیادی از هزینه های تعمیر و نگهداری بکاهد.

از این رو خریداری کمپرسور از مراکز معتبر می تواند علاوه بر اطمینان از سلامت تجهیز، در کاهش هزینه های بهره برداری و سرویس موثر باشد. مجموعه فراسرد با سابقه طولانی در فروش انواع تجهیزات برودتی آماده ارائه مشاوره های لازم قبل از خرید بوده و با شماره گیری 66903810-021 می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

به طور کلی، انتخاب نوع کمپرسور به نوع کاربری، ظرفیت مورد نظر، شرایط محیطی، هزینه هر کیلووات ساعت برق، و محدودیت های موجود بستگی دارد. در صورتی که نیاز به کنترل دما با دقت زیاد و بدون نوسان، تولید صدای کمتر باشد و هزینه برق از موارد مهم تلقی شود، انتخاب کمپرسور اینورتر منطقی تر تلقی می شود. اما در صورتی که نیاز به هزینه های کمتر در خرید و همچنین نصب و تعمیرات باشد، و کنترل دما با دقت بالا مد نظر نباشد، کمپرسور روتاری گزینه مناسب تری خواهد بود.

جمع بندی

کمپرسورها از تجهیزات مکانیکی مهم در سیستم های تهویه و تبرید محسوب شده که وظیفه فشرده سازی و چرخش مبرد در سیکل سردسازی را بر عهده دارند. این کمپرسورها دارای انواع مختلفی بوده که دو نوع آن ها شامل روتاری و اینورتر است.

کمپرسورهای روتاری دارای عملکرد قطع و وصل بوده و از این طریق اقدام به تنظیم دمای اواپراتور می کند. این نوع کمپرسورها دارای سطح تولید صدا و لرزش بیشتر و هزینه برق مصرفی بیشتری بوده، در حالیکه نوع اینورتر دارای عملکرد پیوسته و با قابلیت تغییر سرعت است. این موضوع باعث شده تا طول عمر کمپرسور بیشتر شده و هزینه برق مصرفی آن کمتر شود.

سوالات متداول

  1. تفاوت کمپرسورهای روتاری و اینورتر در چیست؟

کمپرسورهای روتاری دارای عملکرد قطع و وصلی بوده که موجب هزینه اولیه کمتر، طول عمر کمتر، مصرف انرژی بیشتر، و تولید صدا و لرزش بیشتر است؛ در حالیکه کمپرسورهای اینورتر دارای عملکرد پیوسته بوده که موجب تغییر سرعت موتور متناسب با بار شده و این موضوع کاهش هزینه های برق مصرفی را در پی خواهد داشت. همچنین این کمپرسورها هر چند قیمت بیشتری دارند، اما طول عمر بیشتری خواهند داشت.

  1. بین کمپرسورهای اینورتر و روتاری، کدام یک مصرف برق کمتری دارند؟

کمپرسورهای اینورتر به دلیل کارکرد پیوسته و جریان کشی کمتر، دارای هزینه برق مصرفی کمتری است.

  1. بین کمپرسورهای اینورتر و روتاری، کدام یک قیمت کمتری دارند؟

کمپرسور اینورتر به دلیل تکنولوژی ساخت بالاتر دارای قیمت بیشتری است.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط