شماره تماس: 021-66903810-11

معرفی کامل سردخانه صنعتی و انواع آن

 • 30 شهریور 1400
 • 0 بازدید
 • 0 دیدگاه

استفاده از سردخانه صنعتی از قرن نوزدهم میلادی به بعد بین مردم ترویج یافت، که در ابتدا این ابزارهای سرمایشی مانند یخچال های کوچک بودند؛ اما امروزه شکل آن ها متفاوت تر و کارایی آن ها بهتر شده است. در قرن بیست و یکم شکل ظاهری سردخانه ها بسیار تغییر کرد، به طوری که مساحت آن ها بیش از چند هزار متر شده است و برای نگهداری محصولات کشاورزی، دارویی و… کاربرد فراوانی دارد. اگر به فکر خرید سردخانه هستید می توانید آن را از شرکت فراسرد تهیه کنید، برای اطلاعات بیشتر تا انتهای متن همراه ما باشید.

سردخانه صنعتی چیست؟

شاید برای خیلی از ما سوال باشد که سردخانه های صنعتی چه هستند؟ یا اینکه چه کاربردی دارند؟ از این وسیله سرمایشی برای نگهداری موادی که در دمای عادی فاسد می شوند استفاده می کنند. مساحت سردخانه ها بیش از چند هزار متر است، که محصولات کشاورزی یا دارو و حتی مواد غذایی را در آن نگهداری می کنند. این سردخانه ها فقط برای محافظت از مواد خوراکی نیستند، بلکه از آن در صنایع مختلفی مثل صنایع شیمیایی و نظامی نیز استفاده می کنند. برای راه اندازی سردخانه صنعتی تجهیزات را در اتاق دیگری نصب می کنند تا به محصولات آسیبی وارد نشود. به طور کلی سردخانه ها به دو صورت قابل حمل که به راحتی می توان آن را جابه جا نمود و نمونه ای ثابت که به شکلی انبار گونه است طراحی می شود.

یکی از مهم ترین کاربرد سردخانه های صنعتی حفاظت از محصولاتی است که در دمای بالا فاسد می شوند و تازگی و کیفیتشان را از دست می دهند. مثلا میوه ها در هوای گرم آسیب می بینند؛ بنابراین باید آن ها را در سردخانه نگه داری کرد. به یاد داشته باشید که هرگز محصولات را در فاصله زمانی زیاد در ابزار سرمایشی نگه ندارید.

نحوه انبار کردن محصولات متنوع در سردخانه صنعتی

نحوه انبار کردن محصولات متنوع در سردخانه صنعتی

انواع سردخانه های صنعتی

در واقع سردخانه ها به چهار منظور استفاده می شوند.

 • فریزر و یخچال ها : از این ابزار در خانه استفاده می شود.
 • یخچال فروشگاهی
 • سردخانه تجاری : از آن برای رستوران های بزرگ به منظور انبار مواد غذایی استفاده می شود.
 • سردخانه صنعتی : در صنایع مختلفی مثل صنایع غذایی، دارویی استفاده می شود.

سردخانه های صنعتی را بر اساس دما و کیفیت در دسته های مختلفی تقسیم بندی می کنند که به طور کلی سردخانه ها در دو دسته سردخانه های زیر صفر و بالای صفر تقسیم می شوند.

 1. سردخانه های صنعتی بالای صفر:

بیشتر محصولات را نمی توان در دمای پایین نگهداری کرد چون  باعث نابود شدن بافت فیزیکی و شیمیایی محصول می شود و به تدریج کیفیت کالا را پایین می آورد، بنابراین به سردخانه هایی نیاز است که دمای بالای صفر داشته باشند. معمولا از سردخانه های صنعتی بالای صفر زمانی استفاده می شود که محصول را برای مدت کوتاهی در سردخانه نگه می دارند، لازم به ذکر است که از این نوع سردخانه بیشتر برای محصولات کشاورزی استفاده می کنند مثل میوه و سبزیجات ها که نباید برای مدت طولانی در سردخانه باشد چون کیفیت و تازگی خود را از دست می دهند.

 1. سردخانه های صنعتی زیر صفر:

کارایی سردخانه های بالای صفر دقیقا بر عکس سردخانه های صنعتی زیر صفر است، چون هدف ابزار سرمایشی زیر صفر منجمد کردن محصولات می باشد اما در سردخانه های بالای صفر هدف فقط خنک کردن محصولات است.

نحوه چیدمان محصولات در سردخانه صنعتی

نحوه چیدمان محصولات در سردخانه صنعتی

از کجا سردخانه خریداری کنیم؟

همان طور که بیش از این گفتیم می توانید انواع سردخانه را از شرکت فراسرد تهیه کنید، این کمپانی در سال ۱۳۶۸ تاسیس شد که با فعالیت عالی و تولید محصولات با کیفیت، توانست در سال ۱۳۷۱ گواهینامه تولید را دریافت کند. این شرکت به جزء تجهیزات سرمایشی، تجهیزات برودتی و تونل انجماد نیز تولید می کند.

از جمله ویژگی های شرکت فراسرد شامل:

 • کیفیت بالا
 • خدمات پس از فروش
 • طراحی کالاهایی که اولین بار در ایران تولید می شوند
 • حل مشکل های سیستم برودتی صنایع

 

سخن پایانی

استفاده از سردخانه های صنعتی در قرن نوزدهم به بعد بسیار اوج گرفت که در ابتدا مساحتی به اندازه یخچال های کوچک داشتند اما امروزه با پیشرفت علم و فناوری این ابزار ها نیز پیشرفت کردند به طوری که مساحت آن ها بیش از چند هزار متر شده است.

تجهیزات سرمایشی یک سردخانه سرمایشی

تجهیزات سرمایشی یک سردخانه سرمایشی

 

محصولات مرتبط:

سردخانه ثابت

دستگاه یخساز پولکی

مطالب مرتبط:

قیمت سردخانه و انواع آن

ارسال دیدگاه