Search
Close this search box.

کفپوش سردخانه صنعتی | ویژگی، مزایا و کاربرد

کفپوش سردخانه صنعتی

سردخانه های صنعتی جهت نگهداری انواع مواد غذایی مختلف و محصولات خراب شدنی استفاده می شود؛ در کف این سردخانه ها از انواع کفپوش ها استفاده می شود تا بتوانند الزامات مختلف سردخانه را فراهم کنند.

کفپوش های مناسب با توجه به شرایط دمایی، رطوبتی، کالاهای نگهداری شده و سایر موارد مورد نظر انتخاب می شوند. در ادامه مطلب به نکات، ویژگی ها، و کاربرد کفپوش ها پرداخته شده است.

ویژگی های کفپوش سردخانه

از ویژگی های مهم کفپوش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

امکان انتقال سریع و آسان محصولات: کفپوش ها باید از نظر اصطکاک به گونه ای باشند که شرایط ضد لغزش را برای حرکت لیفتراک و سایر وسایل نقلیه موجود در سردخانه ایجاد کنند. در صورت وجود یخ یا مایعات در کف سردخانه، بحث لغزش و اصطکاک کفپوش دارای اهمیت دو چندانی می شود.

امکان وجود علامت گذاری ها: سردخانه های صنعتی بزرگ دارای قسمت های مختلفی هستند که در برخی موارد لازم است تا برچسب های راهنمایی بر روی دیوار یا کف سردخانه چسبانده شود. از این رو کفوش ها باید قابلیت برچسب گذاری را داشته باشند و احتمال کنده شدن و یا از بین رفتن برچسب ها در آن کم باشد.

استحکام: کفپوش های سردخانه باید دارای مقاومت کافی در برابر نیروها و بارهای وارده باشند تا با عبور لیفتراک و سایر وسایل مورد استفاده دچار آسیب نشوند. باید توجه داشت که حتی تغییرات اندک موجب از بین رفتن شیب بندی کف سردخانه شده و منجر به جمع شدن آب هنگام شست و شوی سردخانه می شود.

ویژگی های کفپوش سردخانه

سهولت در نصب: یکی دیگر از ویژگی های کفپوش ها نصب سریع آن ها و همچنین امکان تعویض آسان آن ها است.

عدم جذب لکه و آلودگی: کف پوش های مناسب باید در برابر جذب آلودگی مقاوم باشند. برای مثال متریال هایی مانند کاشی در این مورد دارای ضعف بوده و با اعمال آلودگی لکه هایی بر روی آن ها ایجاد می شود. از این رو کفپوش های سردخانه باید در برابر جذب آلودگی و ایجاد بوی نامطبوع مقاوم باشند.

دمای نصب کفپوش: در هنگام اجرای کفپوش، باید به دمای مناسب برای نصب آن توجه شود. برای مثال، کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان نیاز به دمای بالاتر از 15 درجه سانتی گراد دارند تا در هنگام پخت و نصب، ویژگی های خود را حفظ کرده و سطحی مناسب را ایجاد کنند. از طرفی، کفپوش های متیل متاکریلات (MMA) را می توان با رعایت شرایط خاص در دماهای کمتر از صفر درجه سانتی گراد نیز نصب کرد.

دمای بهره برداری سردخانه: علاوه بر اهمیت دمای نصب کفپوش، دمای بهره برداری سردخانه نیز در انتخاب آن ها موثر است، چرا که هر نوع کفپوش تا حد خاصی می تواند دمای پایین را تحمل کرده و ویژگی های خود را حفظ کند. این موضوع در سردخانه های زیر صفر دارای اهمیت بیشتری است.

بستر کفپوش: برای اجرای کفپوش ها باید در ابتدا بستر مناسب آن ها ایجاد شده و سپس اقدام به نصب کفپوش شود. به عنوان مثال کفپوش های رزینی قابلیت اجرا بر روی هر نوع سطحی را دارند. همچنین اگر بستر از جنس فلزی باشد، به دلیل انبساط و انقباض ناشی از نغییرات دما، باید از کفپوشی با فرمولاسیون مناسب استفاده شود تا بتواند در مقابل این انبساط و انقباضات بستر، انعطاف لازم را از خود نشان داده و دچار ترک و شکستگی نشود.

نحوه نظافت محیط سردخانه: کفپوش ها باید دارای سطحی صاف باشند تا علاوه بر امکان عبور و مرور آسان، امکان تمیزکاری و نظافت آن ها نیز به راحتی انجام گیرد. از طرفی، در صورتی که لازم به شست و شوی سردخانه با آب گرم باشد، کفپوش استفاده شده باید توانایی تحمل شوک حرارتی ایجاد شده را داشته باشد. به طور کلی، در چنین شرایطی، استفاده از کفپوش پلی یورتان توصیه می شود.

نحوه نظافت محیط سردخانه

کاربرد کفپوش

از جمله کاربردهای کفپوش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سردخانه های صنعتی
  • یخچال ها و فریزرهای بزرگ
  • فروشگاه های سرد
  • انبار مواد غذایی یخ زده
  • انبار رستوران ها و تالارهای پذیرایی

انواع کفپوش سردخانه صنعتی

با توجه به توضیحات و ویژگی های بیان شده، انتخاب کفپوش مناسب برای سردخانه با توجه به شرایط کاربری و مشخصات سردخانه انتخاب می شود. از جمله کفپوش های رایج مورد استفاده در سردخانه های صنعتی می توان به نوع اپوکسی، پلی یورتان، و متیل متاکریلات (MMA) اشاره کرد.

در ادامه به توضیح هر یک پرداخته شده است:

کفپوش پلی یورتان

کفپوش پلی یورتان به دلیل مزایای خاصی خود به عنوان یکی از بهترین و امن ترین گزینه ها برای کفپوش سردخانه در صنایع مختلف شناخته شده است. از جمله ویژگی های مهم این کفپوش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایمنی: کفپوش پلی یورتان به دلیل مقاومت در برابر لغزش و ماهیت غیر متخلخل خود، از نفوذ مایعات به کف و لغزش لیفتراک جلوگیری می کند. این موضوع باعث افزایش ایمنی هنگام جابجایی محصولات در محیط سردخانه می شود.
  • دوام: در مقایسه با سایر کفپوش ها، نوع پلی یورتان برای سردخانه های صنعتی که در شرایط سخت فعالیت می کنند، دارای دوام و ماندگاری بیشتری است. سطوح پلی یورتان مقاومت بالایی در برابر سایش داشته و از این رو در ساختمان ها و تأسیسات صنعتی و تجاری به طور گسترده استفاده می شود.
  • مقاومت در برابر دما: کفپوش های پلی یورتان به نحوی طراحی شده اند که در برابر دماهای مختلف مقاوم باشند و بتوانند در صنایع مختلف از جمله صنایع برودتی و سردخانه ها مورد استفاده قرار گیرند. این کفپوش قادر است تا به خوبی و بدون آسیب دیدگی در دماهای پایین مورد استفاده قرار گیرد.

درباره قیمت سردخانه صنعتی بیشتر بدانید.

انواع کفپوش سردخانه صنعتی

کفپوش متیل متاکریلات

کفپوش های متیل متاکریلات (MMA) دارای محدودیت استفاده از نظر دمای سردخانه هستند. به طور کلی از این کفپوش ها در دماهای بین صفر الی 10 درجه سانتی گراد استفاده می شود، هرچند در برخی موارد با در نظر گرفتن تمهیداتی از آن ها در دماهای منفی نیز استفاده می شود. این نوع کفپوش دارای مقامت خوبی در برابر اعمال نیرو و ضربه بوده و از این رو دارای طول عمر بالایی است.

با توجه به ویژگی های خاص کفپوش متیل متاکریلات، از جمله سرعت بالا در نصب و اجرا، قیمت مناسب نسبت به سایر کفپوش های رزینی (مانند کفپوش اپوکسی و پلی یورتان) به طور گسترده از آن ها استفاده می شود.

به طور کلی این نوع برای کاربردهایی نظیر کارخانه های مواد غذایی، کارخانه های صنعتی و سردخانه های صنایع دارویی گزینه مناسبی محسوب می شوند. درباره سردخانه دارویی و شرایط نگهداری آن بیشتر بدانید.

کفپوش اپوکسی

کفپوش های اپوکسی از زیر مجموعه های کفپوش های رزینی بوده که علاوه بر قیمت مناسب، دارای کاربرد فراوانی در صنایع مختلف از جمله سالن های ورزشی، سردخانه‌ ها و غیره است. با این حال، وجود محدودیت هایی در استفاده از کفپوش اپوکسی در سردخانه ها وجود دارد که از جمله مهم ترین آن ها می توان به دمای سردخانه اشاره کرد.

در صورتی که دمای بهره برداری کمتر از 5 درجه سانتی گراد باشد، استفاده از کفپوش اپوکسی توصیه نشده و به جای آن بهتر است تا از انواع پلی یورتان و متیل متاکریلات استفاده شود.

نتیجه گیری

کفپوش های سردخانه ها دارای انواع مختلفی بوده که هر یک دارای ویژگی های متفاوتی هستند. از این رو هر کدام از آن ها برای شرایط مختلفی مناسب خواهند بود.

همچنین انتخاب یک کفپوش مناسب به موارد مختلفی بستگی دارد که از جمله آن ها می توان به استحکام مورد نیاز کفپوش، دمای نصب، دمای بهره برداری سردخانه، دوام، و غیره اشاره کرد.

در نهایت می توان با توجه به شرایط مورد نظر، از کفپوش های پلی یورتان، متیل متاکریلات، و نوع رزینی مانند اپوکسی استفاده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در خصوص کفپوش های سردخانه های صنعتی می توانید با کارشناسان فراسرد تماس حاصل کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط