شماره تماس: 021-66903810-11

آیس استوریج چیست| چه نکاتی را باید درباره آیس استوریج بدانیم؟

آیس استوریج

این روزها انواع سیستم‌ های آیس استوریج در زمینه های بسیاری کاربرد دارند. این دستگاه ها یک سیستم ذخیره یخ می‌باشند که انرژی بسیار کمی برای انجام عملیات استفاده می‌کنند. معمولا سیستم های ذخیره یخ پیشرفته، در ساعات کم مصرف برق در شبانه روز، انرژی مورد نیاز خود برای نگه داری یخ  را ذخیره می کنند و به وسیله تبدیل همان انرژی و مصرف آن در بقیه ساعات روز، فعالیت خود را از سر می گیرند.

مخزن ذخیره یخ می تواند از جنس بتن، فولاد یا پلاستیک باشد و روی زمین یا زیر زمین قرار گیرد. به دلیل فناوری و رویکرد منحصر به فرد این استوریج ها، به طور 100٪ از فضای موجود در این مخازن برای حداکثر ظرفیت ذخیره سازی استفاده می شود. همچنین در طول روز، انرژی حرارتی ذخیره شده توسط آب یا مبرد مورد نظر به کویل های خنک کننده در یک واحد انتقال هوا (AHU) منتقل می شود. هوا توسط یک فن روی کویل های هواساز دمیده می شود و برای پخش در دمای مناسب خنک می شود تا نیازهای ساختمان یا کارخانه مورد نظر را برآورده کند.

نحوه عملکرد دستگاه ذخیره یخ

نحوه عملکرد دستگاه ذخیره یخ

سیستم های ذخیره یخ چگونه عمل می کنند؟

عملکرد سیستم آیس استوریج شامل دو حالت معمولی است: حالت شارژ یخ و حالت ذوب یخ.

در حالت شارژ یخ، معمولاً از حالت چیلر زیرصفری دستگاه به منظور رساندن محلول آب و اتیلن گلایکول در دمای پایین جهت یخ زدن آب داخل مخزن، استفاده می شود. مدار محلول آب و اتیلن گلایکول، متشکل از مخازن ذخیره یخ، مبدل های حرارتی و پمپ ها است که از حلقه آب سرد اصلی جدا شده است. در این حالت، شارژ یخ تا حالت یخ زدن کامل دور لوله‌ها ادامه می یابد که معمولاً در حدود 8 تا 10 ساعت و در طول دوره غیر پیک مصرف (شب) دستگاه این فرآیند را انجام می دهد. ذوب یخ با افزایش و ورود بار حرارتی به دستگاه شروع می شود و اختلاف دما بین منبع آب سرد و بازگشت آب سرد افزایش می یابد.

مزایای اقتصادی دستگاه آیس استوریج

مزایای اقتصادی دستگاه آیس استوریج

چرا باید از آیس استوریج استفاده کنیم؟

از دستگاه های ذخیره یخ برای صرفه جویی در هزینه های انرژی در ساختمان ها و تاسیسات صنعتی استفاده می شود. این دستگاه ها دارای مزایای اقتصادی و زیست محیطی بسیاری هستند. ذخیره کننده یخ یک سیستم منحصر به فرد است که به وسیله جذب انرژی و حفظ دما وظیفه خود را انجام می دهد؛ اما در حین انجام این وظیفه به واسطه ویژگی هایی که دارد، عوامل زیست محیطی و اقتصادی را در کار خود مد نظر قرار می دهد.

  • منافع اقتصادی ذخیره یخ تا حد زیادی ناشی از تغییر تقاضا و مصرف برق گران قیمت در اوج انرژی، به نرخ ارزان تر برق یعنی برق خارج از پیک مصرف می باشد. این امر باعث کاهش تقاضا و مصرف برق پایین می شود. همچنین هزینه های جاری را می توان تا حد زیادی در مقایسه با سیستم های تهویه مطبوع و گرمایشی جایگزین کاهش داد زیرا آیس استوریج مزایای مالی کم هزینه داشته و تعرفه های انرژی را به حداقل می رساند و میزان تجهیزات مورد نیاز را کاهش می دهد. با صرفه جویی در هزینه های جاری، سیستم ذخیره یخ می تواند بهترین راه حل برای ساختمان یا پروژه صنعتی موجود شما باشد.
سیستم خنک کننده ذخیره یخ

سیستم خنک کننده ذخیره یخ

  • ویژگی های زیست محیطی در حال تبدیل شدن به بخش مهمی از کلیه پروژه های ساختمان سازی و بازسازی می باشد. با توجه به این موضوع، اساسی ترین کار ذخیره سازی یخ، تغییر بار الکتریکی در ساعات اوج مصرف به ساعات خارج از پیک است. این موضوع، مزایای زیست محیطی قابل توجهی از جمله کاهش آلودگی هوا را به همراه دارد.

سیستم ذخیره یخ دارای بسیاری از ویژگی های مثبت محیطی است:

  1. ظرفیت سرمایشی کاهش می یابد و در نتیجه میزان نگهداری و هزینه اجرا نیز کاهش می یابد.
  2. ذخیره یخ با روش های تولید انرژی تجدیدپذیر سازگار است.
  3. این سیستم میزان انتشار CO2 و ردپای کربن شما را تا 70 درصد کاهش می دهد.
  4. سیستم خنک کننده ذخیره یخ، ثابت می کند که شما در مورد رعایت مسائل محیط زیستی جدی هستید.

 

سخن پایانی

استفاده از آیس استوریج می تواند خطر انتقال سرمایش مکانیکی را کاهش دهد. در این صورت اگر خنک کننده مربوطه در حین عملکرد عملیاتی از کار بیفتد یا خاموش شود، این دستگاه ذخیره یخ عملیات را پشتیبانی می کند. اگر می خواهید یک راه حل سبز، مقرون به صرفه و انعطاف پذیر برای تهویه پشتیبان داشته باشید، حتما این سیستم ذخیره یخ را در نظر بگیرید.

 

محصولات مرتبط:

تابلو برق

یخساز قالبی تیپ A

 

مطالب مرتبط:

با یخساز اتوماتیک و ویژگی های آن بیشتر آشنا شوید

 

امتیاز دهید

ارسال دیدگاه