Search
Close this search box.

هزینه راه اندازی سردخانه چقدر است؟

هزینه راه اندازی سردخانه چقدر است؟ سوالی که امروزه ذهن بسیاری از کشاورزان و تولیدکنندگان مواد غذایی را به خود مشغول کرده است. امروزه به دلیل افزایش درخواست و تقاضا جمعیت، مواد غذایی بیشتری نسبت به گذشته تولید می شود. به دلیل زیاد بودن حجم مواد غذایی تولید شده امکان مصرف در زمان کوتاه یا تنها در یک منطقه وجود ندارد، بنابراین باید روش اصولی و صحیح نگهداری از مواد غذایی را دانست تا محصولات فاسد نشده و کشاورزان زیان مالی نبینند.

به این منظور از سردخانه ها استفاده می شود، سردخانه ها در انواع و اقسام مختلفی وجود دارند. شما باید ابتدا نوع محصول نگهداری شده و مقدار آن را مشخص کنید و سپس برآوردی از مقدار هزینه راه اندازی سردخانه داشته باشید. اگر شما هم جز افرادی هستید که می خواهید سردخانه کوچک، متوسط یا صنعتی راه اندازی کنید، بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا مقدار هزینه راه اندازی و ساخت سردخانه را تخمین بزنید.

هدف از راه اندازی سردخانه چیست؟

سردخانه ها یکی از تجهیزات کاربردی هستند که در بخش های مختلف مورد نیاز هستند. بنابراین اهداف راه اندازی سردخانه می تواند متفاوت باشد. در این بخش توضیحات کاملی در مورد اهداف ساخت سردخانه در اختیارتان قرار می دهیم.

کسب درآمد

همان طور که گفته شد سردخانه ها برای نگهداری و حفاظت از انواع مواد غذایی و میوه ها کاربرد دارند. برای اطلاع از قیمت سردخانه میوه روی آن کلیک کنید. از این رو افراد زیادی برای نگهداری از این محصولات اقدام به تاسیس سردخانه های کوچک و بزرگ می کنند تا بتوانند درآمد قابل توجهی از این طریق کسب کنند. تجهیزات داخلی سردخانه، بزرگی، مکان و بالای صفر یا پایین صفر بودن سردخانه بر هزینه راه اندازی سردخانه تاثیر مستقیم دارد.

نگهداری از مواد اولیه و محصولات

در اماکنی همچون فروشگاه های زنجیره ای بزرگ، هتل ها و رستوران ها برای محافظت از مواد، از سردخانه ها استفاده می شود. معمولا سردخانه های کوچک در این اماکن کاربرد فراوانی داشته و هیچ کسب درآمدی از این طریق صورت نمی گیرد.

نگهداری از جسد

یکی دیگر از اهداف تولید و راه اندازی سردخانه علاوه بر نگهداری مواد غذایی، نگهداری از جنازه و میت است. این سردخانه ها به صورت کاملا بهداشتی و در ابعاد و اندازه های کوچک تری ساخته می شوند. معمولا در این نوع سردخانه از کشو استفاده می شود. دمای این نوع سردخانه ها منفی 5 است.

 

برآورد هزینه راه اندازی سردخانه

احداث و ساخت سردخانه نیازمند دانش و اطلاعات کافی است، همچنین به تجهیزات و امکانات گوناگونی نیاز دارد. اگر می خواهید یک سردخانه استاندارد با رعایت تمام اصول و قواعد موردنیاز داشته باشید مطالب زیر را با دقت مطالعه کنید.

زمین

انتخاب زمین و مکان احداث سردخانه یکی از مهم ترین مواردی است که با آن مواجه می شوید. برای اینکه یک سردخانه صنعتی و بزرگ داشته باشید به زمینی با مساحت و متراژ بالا احتیاج دارید، با توجه به قیمت امروز زمین و اراضی پیشنهاد می شود براساس نیاز و بازده تخمین زده، زمین خریداری نمایید. علاوه بر این سردخانه های کوچک مانند سردخانه های کانکسی یکی از گزینه هایی است که می توانید در صورت نیاز به سردخانه کوچک از آن استفاده کنید. در برخی از اماکن مانند کشتارگاه ها معمولا یکی از فضاها و اتاق های موجود را تجهیز کرده و به سردخانه تبدیل می کنند. در این موارد هزینه ای برای زمین پرداخت نمی شود و روش های مقرون به صرفه و اقتصادی هستند.

تجهیزات ساخت و ساز

یکی دیگر از مواردی که بر هزینه راه اندازی سردخانه تاثیر مستقیم می گذارد، مقدار و قیمت تجهیزات ساخت و ساز مانند سوله، آجر، ورق گالوانیزه و فولادی، تیرآهن، بتن، میله فولادی و سیمان است. البته اگر از سردخانه های کانتینری یا کانکسی پیش ساخته استفاده کنید، دیگر نیازی به پرداخت این هزینه ها ندارید و هزینه نهایی ساخت و راه اندازی مناسب تر می شود.

تجهیزات عایق

عایق کاری نقش اصلی در سردخانه ها دارد، زیرا از خروج و ورود هوا به داخل سردخانه جلوگیری می کند و نقش محافظ و پوششی دارد. بنابراین در ساخت و راه اندازی سردخانه قسمت های مختلفی همانند کف، دیوارها، سقف و غیره عایق بندی می شوند. برای عایق بندی کردن و درزگیری آن ها از مواد متفاوتی استفاده می شود که هریک باعث تغییر در هزینه راه اندازی سردخانه  می شوند.

اگر بخواهیم اصول عایق کاری سردخانه ها را بررسی کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

  • در قسمت های سقف، کف و دیوارها باید قبل از عایق کاری از یک لایه بتن به اندازه 10 الی 15 سانتی متر استفاده کرد، سپس می توان از عایق های دو جداره حرارتی استفاده کرد تا از نفوذ و خروج سرما جلوگیری شود. عایق ها از تبادل گرما و هوا جلوگیری می کنند . محیط داخل سردخانه را ایزوله می کنند.
  • همچنین می توان برای عایق کاری از ساندویچ پانل، پشم سنگ و فوم استفاده کرد. این مواد عایق های بسیار مناسبی بوده و می توانند از انتقال دمایی داخلی و بیرونی سردخانه جلوگیری کنند.
  • بهتر است بعد از عایق کاری کف سردخانه ها از پوشش بتنی برای استحکام بخشی به کفپوش و عایق ها استفاده کرد. لایه بتنی در اندازه 10 الی 15 سانتی متر مناسب پوشش عایقی خواهد بود.
  • برای پوشش دیوارها و سقف می توانید از ورق های گالوانیزه و فولادی استفاده کنید تا از به وجود آمدن هرگونه آسیب جدی به سردخانه مانند زنگ زدن و پوسیدگی جلوگیری شود.
  • درب سردخانه از جمله قسمت های مهم سردخانه ها است که عملکرد و ساختار آن تاثیر بسیاری بر روی سرمایش محیط داخل دارد، پس بهتر است در انتخاب سردخانه دقت لازم را داشته باشید.

تجهیزات سرمایشی

یکی دیگر از مراحل مهم در راه اندازی سردخانه، تبدیل یک اتاق ساده به یک اتاق سرمایشی است که به وسیله تجهیزات برودتی لازم انجام می گیرد. در این قسمت با مهم ترین  تجهیزات سرمایشی و برودتی مورد استفاده در سردخانه ها آشنا می شوید و می توانید هزینه راه اندازی سردخانه را تخمین بزنید.

  1. کندانسور: این دستگاه گاز داغ موجود را به مایع تبدیل می کند. این وسیله با استفاده از فن یا چیلرها اقدام به خنک کردن گاز داخل دستگاه می کند که به همین دلیل به دو نوع آبی و هوایی قابل تقسیم است. مقاله مرتبط: کندانسور تبخیری چیست و آشنایی با اجزایی آن
  2. کمپرسور: این دستگاه نقش اصلی در تولید سرما دارد و می تواند گاز کم فشار موجود در دستگاه را به گاز پرفشار تبدیل کند. بهتر است در خرید این محصول دقت بسیاری داشته باشید تا از عملکرد صحیح سردخانه تان مطمئن شوید.
  3. اوپراتور: یکی دیگر از تجهیزات برودتی مهم استفاده شده در سرخانه است که گرمای داخل سردخانه ها را می گیرد. همچنین اوپراتور فن های بزرگ و پرقدرتی دارد که می تواند سرمای موجود در لوله ها را در تمامی قسمت های سردخانه پخش کرده و فضایی خنک ایجاد کند.
  4. شیرهای کنترل: شیرهای کنترل نقش مهمی در کنترل سرمای تولید شده دارند و در قسمت های مختلف سردخانه مانند شیر انبساط، فیلتر روغن، پرشر سوئیچ و غیره به کار رفته اند.
  5. تابلو برق: این قسمت از سردخانه نقش کنترل گر دما، جریان برق، مدیریت تجهیزات سرمایشی مانند کندانسور، کمپرسور و غیره را بر عهده دارد.

در این قسمت با تجهیزات مهمی آشنا شدید که تاثیر مستقیمی بر هزینه راه اندازی سردخانه دارند.

اتاق نگهبانی و مدیریت

اگر سردخانه ای که قصد تاسیس آن را دارید، بسیار بزرگ باشد به بخش نگهبانی، استراحت و نگهداری و کنترل احتیاج دارد که ساخت این قسمت نیز بر هزینه راه اندازی سردخانه تاثیر دارد. خواندن مقاله های هزینه ساخت سردخانه ۱۰۰۰ تنی و هزینه ساخت سردخانه 200 تنی نیز خالی از لطف نیست و به شما اطلاعات خوبی در مورد ساخت هزینه سردخانه می دهد.

 

سخن پایانی

در این مقاله با موارد اصلی که بر روی هزینه راه اندازی سردخانه تاثیر دارند آشنا شدید. بهتر است بدانید تمامی این هزینه ها با بزرگ تر شدن متراژ زمین بیشتر و با کوچک تر شدن زمین انتخابی کاهش می یابند. شما می توانید برای ساخت و راه اندازی سردخانه برای واحد صنعتی خود یا سردخانه  صنعتی و تخصصی از شرکت فراسرد کمک بگیرید.

شرکت فراسرد یکی از شرکت های با سابقه است در حوزه تولید محصولات سرمایشی و برودتی است که فعالیت اصلی خود را از سال 1368 آغاز کرده است و از آن زمان تا به امروز موفق شده رضایت مشتریان بسیاری را کسب نماید. برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین سازنده سردخانه صنعتی را مطالعه کنید. اگر شما هم به فکر تاسیس سردخانه هستید، می توانید برای برآورد هزینه راه اندازی سردخانه از کارشناسان خبره فراسرد راهنمایی بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی درمورد محصولات تولیدی این شرکت به سایت فراسرد مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط