Search
Close this search box.

هزینه ساخت سردخانه 200 تنی

به طور کلی سرعت واکنش­ های شیمیایی و در نتیجه سرعت فاسد شدن مواد غذایی و دارویی بسیار وابسته به دما است، به طوری که نرخ وقوع این فرآیندها با کاهش دما، کاهش پیدا می­کند. به همین دلیل برای نگهدای طولانی یا حتی کوتاه مدت این مواد باید آن ­ها را در سردخانه ­ها انبار کرد. سردخانه ­ها به عنوان انبار در مراحل تولید، عمده فروشی، توزیع و خرده فروشی مورد استفاده قرار می­گیرند.

اولین گام در طراحی و تخمین هزینه ساخت یک سردخانه، تعیین نوع کاربری آن است، چرا که شرایط نگهداری مواد غذایی و دارویی مختلف از جمله دما و رطوبت داخل سردخانه، متفاوت است. علاوه بر این بسته به اهمیت محصولات، قابلیت اطمینان مورد نیاز سیستم نیز متفاوت خواهد بود. این عوامل شرایط طراحی و نوع تجهیزات مورد استفاده در سردخانه را برای محصولات دارویی، میوه ­ها، لبنیات، گوشت ­ها و … متمایز می­کند.

عوامل مؤثر بر هزینه ساخت سردخانه 200 تنی

پس از تعیین نوع کاربری سردخانه و شرایط عملکردی آن، مهم­ترین عوامل تعیین­ کننده هزینه ساخت یک سردخانه عبارتند از:

  • سیستم سرمایش
  • عایق­ کاری
  • سیستم برق اضطراری
  • مصالح مورد استفاده و نوع ساختمان
  • هزینه انرژی

البته در بین عوامل مذکور، هزینه انرژی مربوط به پس از ساخت سردخانه است ولی به دلیل این که انتخاب و طراحی سیستم، تجهیزات و عایق­ ها می­تواند بر آن تأثیرگذار باشد باید در مرحله ساخت و طراحی در نظر گرفته شود. به عنوان مثال انتخاب یک عایق با کیفیت و گران قیمت ممکن است هزینه اولیه ساخت را افزایش دهد ولی در عوض هزینه ­های آتی انرژی را کاهش می­دهد.

در ادامه توضیحاتی راجع به هر یک از این عوامل ارائه شده است. همچنین میتوانید مقاله هزینه ساخت سردخانه 1000 تنی را مطالعه فرمایید تا با روند محاسبه سردخانه 1000 تنی نیز آشنا شوید.

1. سیستم سرمایشی

بهترین گزینه برای یک سردخانه 200 تنی سیکل تبرید تراکمی است. این سیکل از چهار جزء اصلی شامل اواپراتور، کمپرسور، کندانسور و شیر انبساط تشکیل شده است. علاوه بر این چهار تجهیز اصلی، تجهیزات جانبی دیگری همچون لوله ­ها و تجهیزات کنترلی نیز در سیستم سرمایشی به کار می­روند که در مجموع هزینه ­های ساخت این سیستم را تعیین می­کنند.

لازم به ذکر است که هر چه دمای مورد نظر سردخانه کمتر باشد، اختلاف دمای داخل و بیرون افزایش یافته و در نتیجه بار برودتی سردخانه بیشتر خواهد بود. این امر مستلزم بالاتر بودن ظرفیت سیستم سرمایشی و هزینه تجهیزات این سیستم است. به همین دلیل، هزینه ساخت سردخانه 200 تنی زیر صفر معمولاً بالاتر از هزینه ساخت سردخانه 200 تنی بالای صفر است.

2. عایق­ کاری

بدنه یک سردخانه باید توسط عایق ­های مناسب به طور کامل پوشانده شود تا در حد امکان از انتقال حرارت از محیط خارج به داخل جلوگیری گردد. کیفیت عایق­ کاری بار سرمایشی سردخانه و در نتیجه ظرفیت مورد نیاز سیستم سرمایشی را تحت تأثیر قرار می­دهد. علاوه بر این عایق­ بندی نامناسب مدت زمان فعالیت و استهلاک سیستم سرمایشی را افزایش می­دهد. برخی از رایج ­ترین عایق­ های مورد استفاده در ساخت سردخانه ­ها و مشخصات آن ­ها در جدول زیر ارائه شده اند:

مشخصات متداول ترین عایق های مورد استفاده در ساخت سردخانه ها

 

3. سیستم برق اضطراری

برای بالا بردن قابلیت اطمینان سیستم خصوصاً در سردخانه ­هایی که برای محصولات حساس طراحی می­شوند باید یک سیستم برق اضطراری نیز تعبیه شود تا در مواقع قطعی برق، انرژی لازم برای فعال نگه داشتن سیستم سرمایشی را تأمین کند. بنابراین در صورت نیاز به وجود سیستم برق اضطراری، هزینه تهیه این سیستم نیز به هزینه­ های ساخت سردخانه اضافه می­شود.

4. مصالح مورد استفاده و نوع ساختمان

سردخانه می­تواند ساختمانی مشابه ساختمان ­های معمولی با مصالح متداول مانند آجر و بتن داشته باشد و مانع بخار و عایق به صورت داخلی نصب شوند. البته مواد عایق مدرنی مثل پلی اورتان (Polyurethane) دارای استحکام کافی برای به کار رفتن به عنوان بخشی از سازه هستند. همچنین گزینه دیگر، پنل­ های عایق تولید شده در کارخانه هستند که به صورت کامل و آماده به محل ساخت سردخانه منتقل می­شوند. این پنل ­ها خود دارای مانع بخار و پوشش داخلی هستند و لذا حجم عملیات ساختمانی در محل ساخت را کاهش می­دهند.

علاوه بر این، سردخانه ممکن است به صورت زیر زمینی یا روی زمین (معمولی) ساخته شود. هزینه ساخت سردخانه ­های زیر زمینی معمولاً بیشتر از هزینه ساخت سردخانه ­های معمولی است، ولی سردخانه­ هایی که روی زمین ساخته می­شوند به دلیل در تماس بودن دیواره ­ها با هوای گرم بیرون، بار برودتی بیشتری داشته و در نتیجه مصرف انرژی و هزینه­ های مربوط به آن بیشتر خواهد بود.

5. هزینه انرژی

یک سردخانه مقدار زیادی برق مصرف می­کند. بخش عمده انرژی مصرفی سردخانه صرف به کار انداختن کمپرسور سیستم سرمایشی شده و مابقی آن برای روشنایی و تجهیزان جانبی مثل درهای اتوماتیک و سیستم امنیتی مصرف می­شود. بنابراین طراحی بهینه سیستم سرمایشی، انتخاب تجهیزات با کیفیت و عایق ­بندی مناسب می­تواند میزان مصرف انرژی و هزینه آن را کاهش دهد.

البته لازمه این موارد هزینه اولیه بیشتر برای ساخت سردخانه است، ولی در درازمدت با توجه به بازدهی بیشتر و کمتر بودن هزینه جاری صرف شده برای انرژی می­توانند از نظر اقتصادی توجیه پذیر باشند.

تخمین هزینه

با وجود متغیرهای فوق می­توان هزینه ساخت سردخانه 200 تنی میوه و سبزیجات را بر اساس قیمت­ های فعلی بازار (سال 1401) به شکل زیر تخمین زد:

هزینه تقریبی ساخت سردخانه 200 تنی میوه و سبزیجات

در مقالات منتشر شده در سایت میتوایند مقاله های طراحی و ساخت سردخانه بستنی و هزینه راه اندازی سردخانه چقدر است؟ را نیز مطالعه کنید تا تکمیل کننده موارد فوق باشد.

 

4.6/5 - (10 امتیاز)

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط