Search
Close this search box.

انواع قطعات سردخانه های صنعتی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی شاهد تحولات عظیمی در بخش های مختلف زندگیمان هستیم، یکی از این تغییر و تحولات گسترده ساخت سردخانه ها در ابعاد و انواع مختلف است. پیش از اینکه سردخانه ها تولید و به بازار عرضه شوند، هر ساله مقدار بسیاری از مواد غذایی و دارویی قبل از اینکه به دست مصرف کنندگان برسد، فاسد شده و از دور مصرف خارج می شد.

از این رو سردخانه ها به وجود آمدند تا از اتلاف بیهوده مواد مصرفی و مورد نیاز جلوگیری کنند. در این مقاله قصد داریم به طور جزئی به توضیح قطعات سردخانه بپردازیم و وظایف هر یک از آن ها را توضیح دهیم. اگر شما هم جز علاقمندان به این حوزه هستید و می خواهید دقیق تر با المان ها و تجهیزات به کار رفته در آن آشنا شوید در این مقاله از شرکت فراسرد با ما همراه باشید.

انواع سردخانه ها

پیش از اینکه به توضیح قطعات سردخانه بپردازیم، بهتر است با انواع سردخانه آشنا شوید.

انواع سردخانه از نظر میزان ماندگاری

  • سردخانه های بلند مدت: این سردخانه ها برای نگهداری طولانی مدت مواد استفاده می شوند و معمولا دارای دما و شرایط متفاوتی هستند. برای مثال غلظت اکسیژن استفاده شده در این نوع سردخانه ها باید در سطح پایینی باشد تا با مواد غذایی واکنش نداده و فاسد نشوند.
  • سردخانه کوتاه مدت: این سردخانه ها معمولا سردخانه هایی هستند که مواد مختلف به صورت موقت در آن نگهداری شده و به بخش توزیع و مصرف انتقال داده می شوند. مورد مهمی که باید در این نوع سردخانه به آن توجه کنید، میزان هوای استفاده شده در آن است.

انواع سردخانه از نظر ظرفیت و ابعاد

  • سردخانه اتاقی یا کوچک: این سردخانه ها معمولا در بخش هایی مانند رستوران ها و کافی شاپ ها استفاده می شوند و دارای ابعاد متوسط و کوچکی هستند. این نوع سردخانه ها معمولا برای عایق بندی از ساندویچ پنل استفاده می کنند.
  • سردخانه متحرک: این نوع سردخانه ها مناسب انتقال مواد از مکانی به مکان دیگر بوده و در ابعاد و اندازه های مختلف ساخته و به بازار عرضه می شوند. حتی شما می توانید این نوع سردخانه  را با توجه به محصول مصرفیتان به صورت سفارشی نیز خریداری کنید.
  • سردخانه بزرگ: این سردخانه ها معمولا در بخش های صنعتی یا انبار مواد غذایی استفاده می شوند. به دلیل استفاده از این نوع سردخانه برای نگهداری محصولات مختلف، دارای اتاق های برودتی گوناگون با دمای های مختلف هستند.

معرفی قطعات سردخانه

حال که با انواع سردخانه ها آشنا شدید، وقت آن رسیده است تا با قطعات سردخانه (cold storage equipment)  و کاربرد هریک نیز آشنا شوید. در ادامه برخی از مهم ترین قطعات را بررسی می کنیم.

کمپرسور

یکی از مهم ترین قطعات سردخانه کمپرسور بوده که وظیفه اصلی آن متراکم سازی گاز مبرد استفاده شده در عملکرد برودتی است. کمپرسور گاز را از اوپراتور دریافت کرده و بعد از فشرده سازی به کندانسور ارسال می کند تا سیکل تبرید ادامه یابد. این متراکم سازی باعث افزایش فشار و دمای گاز می شود. کمپرسور در انواع مختلفی در بازار وجود دارد که می توان به کمپرسورهای بسته، نیمه بسته و باز اشاره کرد که هریک عملکردی متفاوت دارند؛ اما نتیجه کار یکسان است.

مطالعه بیشتر: کمپرسور چیست؟ آشنایی با انواع کمپرسور چیلر

کندانسور

کندانسور را می توان جز پرکاربردترین قطعات سردخانه دانست که مکمل کمپرسور است. این تجهیز به خنک سازی گاز گرم شده توسط کمپرسور می پردازد. عملکرد این دو قطعه کاملا با یکدیگر در ارتباط است، از این رو در هنگام انتخاب این قطعات باید دقت لازم را به خرج داد تا قطعات باهم سازگار باشند. اگر قطعات انتخاب شده با یکدیگر متناسب نباشند، احتمال کاهش راندمان کلی سردخانه وجود دارد.

کندانسور مانند کمپرسور از انواع مختلفی تشکیل شده است که می توان از کندانسور آبی و هوایی نام برد. در کندانسورهای هوایی گرمای گرفته شده از گاز مبرد به هوا منتقل می شود، بنابراین بهتر است این دستگاه در محیط باز نصب و استفاده شود. به همین ترتیب گرمای گرفته شده از گاز مبرد در کندانسور آبی به آب موجود در کندانسور انتقال می یابد.

برای مطالعه بیشتر میتوانید در سایت مقاله کندانسور تبخیری چیست و آشنایی با اجزایی آن را مطالعه کنید.

اوپراتور

جز قطعات سردخانه است که نقش اصلی در سرمایش محیط دارد. این قطعه که به آن دمنده نیز گفته می شود، دمای خنک گاز را در داخل کویل ها به جریان در می آورد بنابراین هوای اطراف لوله ها خنک می شود. بعد از این مرحله فن هایی وجود دارند که هوای خنک را به باقی قسمت های سردخانه نیز انتقال می دهند. به عبارتی می توان نقش اوپراتور را به جریان درآورنده هوای سرد در سردخانه و اتاق های برودتی دانست. اوپراتور در ابعاد و انواع مختلف ساخته می شود که شما می توانید با توجه به نوع، ظرفیت و ابعاد سردخانه تان آن را خریداری نمایید.

شیرآلات انبساطی

جز قطعات سردخانه است که در بخش های مختلفی از آن استفاده می شود. شیرآلات جز جدایی ناپذیر سیستم های سرمایشی به شمار می روند و نقش بسیاری در حفظ ایمنی و دقت سیستم های سردخانه ای دارند. این شیر معمولا در مسیر حرکت گاز و پیش از اوپراتور نصب شده و باعث افت فشار می شود. افت فشار باعث تبخیر گاز مبرد و سپس این گاز وارد اوپراتور می شود. این روند باعث سرمایش اوپراتور و در نتیجه خنک شدن کل سردخانه می شود. این شیرآلات در سایزهای مختلفی ساخته می شوند و نوع مبرد، سیستم سرمایش و تهویه اندازه و ابعاد دقیق این شیر را مشخص می کند.

تابلو برق

یکی از حساس ترین قطعات سردخانه مربوط به تابلو برق است. برق کل مجموعه توسط این تجهیز تامین و منتقل می شود. اگر مشکلی در تابلو برق ایجاد شود کل سیستم سرمایشی دچار اختلال می شود. تابلو برق دارای انواع مختلفی است، بنابراین باید متناسب با ظرفیت سردخانه و میزان خنک کنندگی آن، این تجهیز را خریداری نمایید.

تابلو برق دارای دو بخش اصلی کنترلی و قدرتی است که هریک از آن ها وظیفه برق رسانی به بخش های مختلف را برعهده دارد. تابلو برق به تجهیزاتی همچون الکتروموتور اصلی، الکترو پمپ، الکترو فن، هیتر روغن، فن اوپراتور و غیره برق رسانی می کند.

محصول مرتبط: تابلو برق سردخانه

رسیور

در برخی از سیستم های سرمایشی بزرگ پیش از اینکه گاز مبرد به شیر انبساط وارد شود، حباب تشکیل می شود که این باعث کاهش راندمان کلی سیستم می شود. از این رو از تجهیزی به نام رسیور استفاده می کنند تا از اینگونه مشکلات جلوگیری شود. همچنین هنگامی که سیستم سردخانه یا بخشی از آن در دست تعمیر است از رسیور جهت نگهداری از گاز مبرد استفاده می شود.

فن سردخانه

یکی از قطعات سردخانه هستند که نقش پخش هوای خنک را برعهده دارند. این قطعات معمولا از تیغه های متصل به محور استوانه تشکیل شده اند و از موتور سردخانه نیرو می گیرند. این قطعه انواع، ابعاد، قدرت و سرعت های مختلفی دارد که براساس نیاز سردخانه تعیین می شود.

 

بدنه و عایق

یکی دیگر از بخش های مهم در تاسیس سردخانه، بدنه و عایق آن است. برای جلوگیری از نفوذ هوا به بیرون و همچنین برای پیشگیری از ورود هوا به داخل محوطه سردخانه، از ساندویچ پنل و عایق پلی یورتان استفاده می شود. هر چه جنس بدنه و عایق بهتر و قوی تر انتخاب شود، سیستم سرمایشی عملکرد بهتری از خود به نمایش می گذارد، علاوه بر این موارد در مصرف انرژی صرفه جویی شده و هزینه مصرفی نیز کاهش می یابد.

ترموستات سردخانه

یکی از اجزا مهم در سردخانه، ترموستات است. برای حفظ دمای داخلی سردخانه، به ترموستات سردخانه قابل اعتماد، نیاز است. کاربرد اصلی ترموستات، کنترل دمای سردخانه است درواقع ترموستات در سردخانه یا مستقیماً کمپرسور را روشن و خاموش می کند یا یک کنتاکتور یا رله را روشن می کند. برای مطالعه بیشتر در مورد ترموستات میتوانید مقاله ترموستات سردخانه چیست و کاربرد آن را مطالعه کنید.

درب سردخانه

یکی دیگر از قطعات سردخانه که باید در انتخاب آن دقت بالایی داشته باشید، درب سردخانه است. درب سیستم معمولا به عنوان محل بارگیری و تخلیه کاربرد دارد، بنابراین باید در ساخت درب این موارد رعایت شود تا از خروج هوا جلوگیری شود و همچنین اتلاف انرژی به حداقل برسد. این درب ها معمولا درب های حرارتی بوده و با توجه به دما، حجم و ظرفیت سردخانه ها دارای اندازه و ابعاد متغیری هستند.

برای استعلام قیمت و اطلاعات بیشتر در مورد درب سردخانه روی آن کلیک کنید.

سخن پایانی

در این مقاله درباره قطعات سردخانه و کارکرد آن ها اطلاعات جامعی در اختیار شما قرار گرفت. بعد از آشنایی با آن ها، حال نوبت آن رسیده است که با یکی از معتبرترین شرکت های قطعات سردخانه و تجهیزات برودتی آشنا شوید.

شرکت فراسرد یکی از شرکت های معتبر در این حیطه است که توانسته از سال 1368 تا به امروز محصولات با کیفیتی طراحی و تولید کرده و به بازار عرضه کند. شما نیز می توانید برای آشنایی با انواع محصولات تولید شرکت فراسرد به سایت آن مراجعه کرده و سوالات خود را از کارشناسان مجرب مجموعه بپرسید.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط