Search
Close this search box.

یخساز اتوماتیک چیست و تفاوت یخساز دستی و یخساز اتوماتیک

یخساز اتوماتیک چیست

یخساز چیست؟ این دستگاه در چه مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟ یخساز اتوماتیک و یخ ساز نیمه اتوماتیک چیست و چه تفاوت هایی با هم دارند؟ برای فهمیدن پاسخ این سوالات و کسب اطلاعات درباره انواع یخسازهای دستی ، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک با ما همراه باشید.

یخساز چیست؟

تقریباً تا یک قرن پیش، یخ در بیشتر نقاط جهان با مشکلات فراوان به دست مردم می رسید و شاید در برخی نقاط اصلاً وجود نداشت. در آب و هوای گرم تر، انسان ها مجبور بودند یخ مورد نیاز خود به کمک پیک که بلوک های سنگین یخ را از آب و هوای سردتر و یا از یک کارخانه تبرید صنعتی وارد می کرد، تحویل بگیرند.

قیمت یخ نسبتاً زیاد بود، اما اگر کسی می خواست غذای خود را سرد نگه دارد، راه های متنوعی برای این کار نداشت. در گرم ترین نقاط جهان، یخ یک کالای لوکس نادر بود. در کشورهای استوایی، ممکن بود شخص در تمام مدت عمر خود، حتی یک تکه یخ نبیند.

همه این ها در اوایل قرن بیستم تغییر کرد. یخچال های جمع و جور و مقرون به صرفه، امکان نگهداری مواد غذایی و تولید یخ را وارد خانه ها و فروشگاه ها کردند. در دهه 1960، دستگاه های یخساز خودکار یا یخساز اتوماتیک زندگی را آسان تر کردند.

همان طور که می دانید، در بین اغلب مردم تولید یخ به شکل سنتی رواج زیادی دارد و به طور معمول، آن ها با آب و قالب هایی با شکل های خاص و با استفاده از فریزرهای خانگی، یخ تولید می کنند.

اما امروزه با ساخته شدن دستگاه های مختلف برای تولید یخ که به صورت دستی یا اتوماتیک کار می کنند، این کار به صورت یکپارچه و با تولید یخ در حجم های بیشتر و با سرعت بالاتر نسبت به فریزرهای خانگی، جهت استفاده برای خنک کردن نوشیدنی ها در مکان های مختلف مانند رستوران ها، کافی شاپ ها، فست فودها، هتل ها و بسیاری مکان های دیگر، انجام می شود.

دستگاه های یخساز، یخ را به در اشکال مختلف حبه ای، لوله ای، پودری، پولکی، قالبی و خرد به صورت کاملاً بهداشتی تولید می کنند. برای اطلاع در مورد یخساز پولکی چیست میتوانید مقاله آن را مطالعه کنید.

یخساز دستی

ساده ترین نوع یخساز، یخساز دستی یخچال است. در یخساز دستی ، ابتدا به وسیله یک تایمر، شیر آب وصل می شود و قالب های یخ را پر می کند. مدت زمان پر شدن قالب ها با توجه به برندهای مختلف، متفاوت است). در برخی از برندها نیز قالب توسط شخصی که از یخچال استفاده می کند، پر می شود و داخل یخساز قرار می گیرد.

وقتی که آب داخل قالب ها به یخ تبدیل شد، ترموستات این موضوع را تشخیص داده و با فعال کردن یک المنت حرارتی، کمی به لبه های قالب گرما می دهد تا یخ به راحتی از قالب جدا شود. پس از آن، بازوهای محرک به وسیله موتور یخساز فعال شده و تکه های یخ را برداشته و درون ظرف زیر یخساز می ریزند.

وقتی که مخزن یخ به اندازه کافی پر شود، عملیات یخ سازی متوقف می شود. در یخچال های ساید بای ساید، می توان شکل یخ تولید شده را هم انتخاب کرد، که به صورت یخ قالبی یا خرد شده است. یخساز های قالبی علاوه بر شکل خانگی که دارند به صورت صنعتی نیز تولید می شوند که با مراجعه به صفحه یخساز قالبی صنعتی می توانید در مورد آن ها بیشتر بخوانید.

یخ ساز نیمه اتوماتیک

آب مورد نیاز برای دستگاه یخ ساز نیمه اتوماتیک توسط کاربر به درون مخزن دستگاه ریخته می شود. یخ سازهای نیمه اتوماتیک دارای مخزنی برای ریختن آب به داخل آن هستند و دستگاه به طور خودکار، قالب هایی که درون آن قرار دارد را با آب پر می کند و فرآیند تولید یخ انجام می شود.

یک خصوصیت بسیار با اهمیت یخ ساز نیمه اتوماتیک، این است که برخی از مدل های آن، وزن کم و اندازه کوچک دارند. این دستگاه ها به دلیل داشتن ابعاد کوچک، می توانند در حالت رومیزی هم می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

مدل هایی از یخ سازهای نیمه اتوماتیک که ظرفیت کم و ابعاد کوچکی دارند، قابلیت حمل و جابجایی را دارند و برای استفاده در هر مکانی امکان جابه جا کردن آن ها وجود دارد. تنها موردی که باید وجود داشته باشد تا بتوان از این دستگاه ها در هر مکانی استفاده کرد، مسئله تأمین برق برای آن ها است و اگر در مکانی که قرار است این دستگاه استفاده شود، برق وجود داشته باشد، مشکلی در استفاده از این دستگاه وجود ندارد.

ظرفیت یخ ساز نیمه اتوماتیک عادی حدود 10 تا 15 کیلوگرم است و توانایی ذخیره سازی یخ در آن به دلیل ابعاد کوچک آن ها و در نتیجه آن، ابعاد کوچک مخزن ذخیره سازی یخ، کم است. البته ظرفیت های دیگر نیز برای یخ ساز نیمه اتوماتیک وجود دارد. با پر شدن مخزن ذخیره یخ، دستگاه فعالیت خود را متوقف می کند و تا زمان خالی شدن مخزنی که پر از یخ شده، دستگاه کار نخواهد کرد.

این دستگاه، کم صدا است و باعث ایجاد مزاحمت از لحاظ تولید صدا در محیط مورد استفاده نمی شود. همچنین این نوع یخساز، دارای تایمر برای خاموش و روشن کردن به صورت خودکار است و توانایی تولید یخ در سایزهای متفاوت بزرگ و کوچک را دارد.

 

یخساز اتوماتیک باید دارای یک عایق مناسب برای حفظ سرمای داخل دستگاه باشد.

در این نوع یخساز به دلیل پر شدن مخزن آب به صورت دستی، می توان به جای آب از نوشیدنی های مختلف مانند آبمیوه ها استفاده کرد و این قابلیت به طور ویژه در کافی شاپ ها و رستوران ها می تواند مورد استفاده قرار گیرد و لذت استفاده از نوشیدنی با یخ های مخصوص را برای مشتریان فراهم کند.

یخساز اتوماتیک

آب مورد استفاده در یخساز اتوماتیک از طریق لوله کشی آب شهری تأمین می شود و این دستگاه در یک محل ثابت قرار گرفته و نصب می شود و با اتصال به لوله کشی آب و با استفاده از پمپ به صورت خودکار مخزن دستگاه را از آب پر می کند. یخسازهای اتوماتیک ابعاد بزرگ تری نسبت به یخسازهای نیمه اتوماتیک دارند و وزن آن ها هم بیشتر است.

یخساز اتوماتیک معمولاً در محل هایی مانند رستوران ها، کافی شاپ ها، هتل ها و… مورد استفاده قرار می گیرد و علت این امر توانایی آن در تولید میزان بیشتری از یخ است. این دستگاه ها در ظرفیت های 100 تا 500 کیلوگرمی تولید می شوند و مخزن ذخیره سازی یخ در این دستگاه ها هم متناسب با ظرفیت تولید آن ها و بسیار بیشتر از نوع نیمه اتوماتیک است.

در یخساز اتوماتیک ، پمپ تخلیه آب تعبیه می شود و این پمپ وظیفه دارد تا آب اضافی موجود در دستگاه را به بیرون از دستگاه هدایت کند. پس در یخسازهای اتوماتیک ، خروجی برای آب اضافی نیز در نظر گرفته می شود که باعث می شود آب مانده در حین پر شدن قالب های دستگاه، داخل مخزن دستگاه نماند و این موضوع از به هم چسبیدن یخ های تولید شده جلوگیری می کند.

مزیت دیگر این است که پس از اتمام تولید یخ، تمامی پسماندها و ناخالصی های یخ را به همراه آب اضافی موجود در آن به خارج از دستگاه منتقل می کند و آب مانده از دفعه قبل در تولید سری جدید یخ مورد استفاده قرار نمی گیرد و همیشه از آب تازه برای تولید یخ استفاده می شود. توانایی دستگاه یخساز اتوماتیک از نظر سرمایشی بسیار بالاتر از نوع نیمه اتوماتیک است و این دستگاه با سرعت بالاتری می تواند یخ تولید کند.

این دستگاه از نظر تولید صدا، همانند مدل نیمه اتوماتیک کم صدا است و باعث ایجاد ناراحتی از لحاظ تولید صدا در محیطی که مورد استفاده قرار می گیرد، نمی شود. هم چنین دستگاه دارای تایمر جهت خاموش و روشن کردن آن به صورت خودکار است و می تواند یخ را در سایزهای متفاوت بزرگ و کوچک تولید کند. توصیه میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله با یخساز اتوماتیک و ویژگی های آن بیشتر آشنا شوید را مطالعه کنید.

نکات مهم در رابطه با انواع مدل های یخساز

  • یخ های تولیدی در یخساز باید از نظر ظاهری کاملاً شفاف و بلوری و استاندارد باشند.
  • عایق بودن دستگاه یخساز باید به نحو مطلوبی انجام شود تا از تلفات حرارتی جلوگیری شده و یخ های موجود در مخزن دستگاه، مدت زمان بیشتری بدون آب شدن باقی بمانند.
  • یخ های تولیدی دستگاه یخساز اتوماتیک که در مخزن جمع می شوند، نباید به هم بچسبند و تکه های بزرگ را تشکیل بدهند.
  • دستگاه باید بدنه ای ضد زنگ و با استحکام بالا داشته باشد تا بتواند تولید یخ را به شکل بهداشتی انجام بدهد. چون به طور مستقیم با سلامت انسان ها در ارتباط است و به همین دلیل خود دستگاه باید به صورت استاندارد و با استفاده از بهترین مواد اولیه ساخته شود.
  • توجه به میزان قدرت موتور این دستگاه و شیوه کارکرد کندانسور آن نیز می تواند به شما کمک بکند تا در کنار میزان مصرف کمتر برق، به شکل بهتری بتوانید از این دستگاه یخ تولید بکنید.
  • در ضمن ما به شما توصیه می کنیم از فروشگاه های معتبر خرید خود را انجام بدهید تا در صورت برخورد با مشکل بتوانید با آن ها در تماس بوده و مشکل یخساز اتوماتیک خود را به طور کامل برطرف بکنید.

چرا یخساز اتوماتیک از یخ ساز نیمه اتوماتیک بهتر است؟

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، استفاده از دستگاه یخساز اتوماتیک نسبت به یخ ساز نیمه اتوماتیک آن می تواند به صرفه تر باشد. برای مثال، یخسازهای اتوماتیک دارای قابلیت آبگیری خودکار بوده و نیازی به دخالت انسان در تولید یخ ندارند و هم چنین ناخالصی های موجود در مخزن خود را هم به صورت مستقیم تخلیه می کنند.

اما نوع نیمه اتوماتیک این دستگاه به این شکل نبوده و برای تولید یخ باید ابتدا آن را به کمک یک ظرف مشخص آبگیری کرده و سپس درب مخزن را بست تا از اتلاف سرمای درون آن جلوگیری شود. علاوه بر این، یخسازهای اتوماتیک می توانند حجم بیشتری از انواع یخ ها را تولید کنند، ولی یک دستگاه یخ ساز نیمه اتوماتیک برای تولید یخ به میزان مشخص و با حجم کمتری مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته های خرید یخ ساز نیمه اتوماتیک و یخساز اتوماتیک

یخسازهای نیمه اتوماتیک ظرفیت های کمتری نسبت به نوع اتوماتیک دارند و بیشتر در مشاغل کوچک و یا به صورت شخصی مورد استفاده قرار می گیرند. هم چنین نوع نیمه اتوماتیک ارزان تر است. در نهایت برای استفاده از دستگاه یخساز اتوماتیک باید نکاتی را در مورد نحوه عملکرد آن و چگونگی تولید یخ توسط آن بدانید.

همچنین شناخت ویژگی های یخسازهای اتوماتیک و تفاوت های آن ها با نوع نیمه اتوماتیک آن نیز می تواند به شما کمک بکند تا بتوانید بهترین مدل این دستگاه را خریده و با یک روش بهینه از آن استفاده بکنید.

در ضمن شما باید به این نکته توجه ویژه داشته باشید که برای یک خرید امن و مطمئن به فروشگاهی مراجعه کنید که کاملاً معتبر بوده و در این زمینه دارای سابقه درخشان باشد زیرا در صورت خرید از افراد نامشخص ممکن است نوع غیراصل آن را خریداری کرده و یخساز مورد نظر کارایی لازم را برای شما نداشته باشد.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه یخساز ها و کسب راهنمایی و مشاوره، با کارشناسان ما تماس بگیرید. همچنین برای اطلاع در مورد قیمت یخساز پودری و قیمت یخساز پولکی میتوانید از شرکت فراسرد استعلام بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط