شماره تماس: 021-66903810-11

صرفه جویی در مصرف انرژی با آیس بانک

 • 5 مهر 1400
 • 0 بازدید
 • 0 دیدگاه

آیس بانک یا مخزن یخ نوعی مخزن ذخیره‌سازی یخ است که در صنعت یا تهویه مطبوع برای صرفه جویی در میزان مصرف برق و انرژی، به صورت مستقل و یا در کنار چیلر مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه آیس بانک چیست؟

امروزه گسترش تکنولوژی در دنیا و سرعت روزافزون تولید و استفاده از تجهیزات در تمامی امور، که عمدتاً از انرژی­ های تجدیدناپذیر به عنوان قوای محرکه خود بهره می برند باعث مصرف بیشتر برق شده است.

از این رو گرم شدن کره­ زمین به واسطه علل مختلف از جمله دست کاری در عوامل طبیعی باعث شده که نیاز ما به سرمایش بیشتر و از سوی دیگر، لزوم طراحی و استفاده از تجهیزات سرمایشی خاص با هدف مدیریت انرژی و کاهش فشار وارد بر شبکه ­های برق در زمان­ های مصرف حداکثری امری الزامی می باشد.

دستگاه ­های آیس ­بانک (Ice bank) یکی از رایج­ ترین دستگاه ­های مورد استفاده در صنایع مختلف

مانند صنایع غذایی و شیمیایی و تهویه می­باشند. آیس بانک ها همان طور که از نامشان می توان برداشت کرد، منبعی برای جمع­آوری سرما و تولید یخ بوده که در زمان­های مورد نیاز، با ذوب یخ به مجموعه مولد سرما کمک کرده و با صرف هزینه­ی کمتر،  یعنی همان تولید سرما در زمان مناسب (شب)، مصرف انرژی را مدیریت و با کاهش هزینه ها در صرفه جویی کمک شایانی می کند.

آیس بانک در گذشته

آیس­ بانک­ در گذشته، نه کاملا به شکل امروزی، ولی از اولین وسایل بشر برای رفع نیازهای خود بوده به طوری که در جای جای زمین، سرمای مورد نیاز جهت نگهداری موادغذایی در فصل های گرم توسط یخ یا برف انباشت شده در محل های خاص که به نوعی مانند آیس ­بانک عایق بوده ­اند انبار شده و در سایر فصول از آن استفاده می­کرده­اند.

تاثیر آیس بانک در صنعت

نکته ای که  همیشه در صنعت مورد توجه است الزام در مدیریت مصرف انرژی و استفاده از آیس­ بانک­ ها می باشد. باید این دستگاه ها را در صدر تجهیزات قرار داد چرا که تولید سرما را چه در مصارف صنعتی و چه خانگی کنترل و در بسیاری از موارد، هم مصرف انرژی و هم هزینه ها را کاهش می­دهند.

نکته ای  که در اینجا باید یادآور شد این است که طبق آمارهای مجله ­ی Forbes کشور ما بعد از کشورهای استرالیا، مکزیک و اسپانیا با مصرف سرانه 2727 کیلووات ساعت به ازای هر نفر در سال، در رده­ هجدهم مصرف برق قرار داشته و با توجه به جمعیت و مصرف انرژی در صنعت، به هیچ وجه هم خوانی نداشته و این آمار نشان­ دهنده مصرف خارج از استاندارد می­باشد. لذا استفاده از تجهیزاتی مانند آیس ­بانک در بخش­ های مختلف می­ تواند از هزینه­ های بسیاری که بر مصرف کننده و همچنین تولیدکننده انرژی تحمیل گردیده را بکاهد.

الزام در مدیریت مصرف انرژی، استفاده از آیس بانک ها را در صدر تجهیزاتی قرار داده

الزام در مدیریت مصرف انرژی، استفاده از آیس بانک ها را در صدر تجهیزاتی قرار داده

تاثیر آیس بانک بر کشور ها

استفاده از آیس­ بانک ها در تمام بخش ­های تهویه و تبرید همیشه در نظر کشورهای صنعتی بوده و روش های مختلف جهت آیس ­بانک، روز به روز رو به پیشرفت است. همچنین شرکت­ های بسیار بزرگ در صنعت تهویه و تبرید در کشورهای صنعتی نمونه های مختلف از آیس ­بانک را طراحی و تولید می­ نماید و این امر موجب می شود که آیس ­بانک ها بخش بزرگی از تولید صنعت خنک کنندگی و تهویه مطبوع را به خود اختصاص دهند.

در ایران نیز لزوم استفاده از روش های مختلف و حتی مدل های جدید آیس­ بانک در قسمت های مختلف کشور از ضروریات محسوب می­ گردد.

 استفاده از آیس بانک ها در تمام بخش های تهویه و تبرید همواره مورد نظر کشورهای صنعتی بوده

استفاده از آیس بانک ها در تمام بخش های تهویه و تبرید همواره مورد نظر کشورهای صنعتی بوده

انواع آیس بانک و کاربرد آن

آیس­ بانک ­ها با مدل های مختلف و اندازه های گوناگون و طراحی­ های متنوع در همه صنایع کاربردی بوده.

در اینجا لیستی از این صنایعی که به دستگاه ­های آیس­ بانک مجهز بوده و یا نیاز به مجهز شدن به آن را دارند، برای آشنایی بیشتر معرفی می­ گردد.

 1. صنعت تهویه مطبوع:

ساختمان­ های بلند، فروشگاه ها، اداره ها، بیمارستان ها و آموزشگاه ها…

 1. صنایع غذایی:

مواد پروتئینی، تولید آب میوه ها و نوشابه و انواع نوشیدنی ها، همه صنایع لبنی، صنعت نان و شیرینی و…

 1. صنایع دارویی و شیمیایی:

همچنین آیس بانک در کارخانه های تولید دارو و یا تولید مواد اولیه ­ی دارو نیز نقش بسزایی دارد.  صنایع تصفیه روغن، صنایع شیمی و پتروشیمی هم قاعدتا به این دستگاه نیاز دارند.

همان گونه که مشاهده کردید کاربرد آیس­ بانک گستردگی زیادی دارد و افزایش استفاده از آیس ­بانک در کشورمان در موارد بالا و همچنین موارد دیگری که در این مقاله نامی از آن­ ها برده نشده ضروری می ­باشد.

آیس بانک ها با اشکال مختلف و ظرفیت های گوناگون و طراحی های متنوع در تمامی صنایع قابل استفاده بوده

آیس بانک ها با اشکال مختلف و ظرفیت های گوناگون و طراحی های متنوع در تمامی صنایع قابل استفاده بوده

فعالیت ها و خدمات شرکت فراسرد

امروزه شرکت فراسرد با تلاش برای ساخت دستگاه ­های آیس ­بانک در 35 سال اخیر (بیش از 500 پروژه)، در جای جای ایران و به خصوص مناطق گرمسیر در انواع صنایع تهویه، پیشگام در طراحی و توسعه­ ی این صنعت نوپا بوده و در پروژه­ های ساختمان­ های سبز (دارای سیستم مدیریت انرژی پاک)، همکاری زیاد و مثمر ثمری داشته است.

در ادامه با ما باشید تا به بخشی از فعالیت های این شرکت بپردازیم.

 • طراحی ویژه آیس بانک مربوط به صنایع شیر و نصب و راه اندازی آیس بانک در بیش از 200 مرکز نگهداری اختصاصی و فراوری صنایع لبنی از جمله کارخانه های بزرگ در ایران مانند کارخانه شیر پگاه و شیر پاستوریزه پاک.
 • شرکت فراسرد برای صنایع نان هم آیس بانک های اختصاصی تولید کرده است.
 • همچنین تولید آیس بانک های مخصوص صنایع و تجهیزات پزشکی
 • برای قسمت آب سرد کن در صنعت بتن سازی دستگاه های آیس بانک را در نواحی گرمسیر تولید می کند.
 • با روش های متفاوت به خصوص Internal Melting و External melting  انواع آیس بانک های صنعت تهویه را تولید می کند.

 

 

محصولات مرتبط:

دستگاه یخ خرد کن

دستگاه یخساز پولکی

مطالب مرتبط:

آیس بانک‌ چیست و چگونه عمل می‌کند؟

ارسال دیدگاه