Search
Close this search box.

آشنایی با سردخانه لیمو + ویژگی و نگهداری آن

آشنایی با سردخانه لیمو

لیمو از جمله محصولات پر مصرف در جهان بوده و استفاده از سردخانه لیمو شرایط مناسب دمایی و رطوبتی برای نگهداری طولانی مدت لیمو را فراهم می سازد. از این رو از فساد و افت کیفیت آن جلوگیری شده و زمان نگهداری آن افزایش می یابد. در این مقاله به مزایای استفاده از سردخانه لیمو، و نکات مهم در طراحی و هزینه ساخت سردخانه لیمو پرداخته شده است.

شرایط مناسب نگهداری لیمو

برای نگهداری لیمو برای مدت زمان طولانی نیاز به تامین شرایط خاصی بوده تا بتوان رنگ، مزه و کیفیت لیموها را حفظ کرد. اما قبل از هر موضوعی باید قبل از قرار دادن لیموها در سردخانه، آن ها را با دقت بررسی کرده و لیموهای آسیب دیده یا فاسد را جدا کرد.

هنگام بسته بندی لیموها لازم است تا آن ها را به صورت تک لایه نگهداری کرده و از قراردادن لیموها در نزدیکی سایر میوه ها و سبزیجاتی که تولید کننده گاز اتیلن هستند، خودداری شود. بعد از انتقال لیموها به سردخانه، باید به طور مرتب دما، رطوبت، گردش هوا و مدت زمان نگهداری آن ها در سردخانه بررسی شود.

بیشتر بخوانید: سردخانه سیر | آشنایی با ویژگی ها و نحوه نگهداری

برای نگهداری لیمو در سردخانه، لازم است تا پس از برداشت در کمترین زمان ممکن دمای آن ها کاهش پیدا کند؛ از این رو لیموها وارد مرحله پیش سرد سازی شده و سپس بر اساس محل کشت و نوع لیمو در دمای مناسب نگهداری خواهند شد.

شرایط مناسب نگهداری لیمو

مشخصات سردخانه لیمو

سردخانه ها از نظر دمایی به دو دسته بالای صفر درجه و زیر صفر درجه تقسیم بندی می شوند، که برای نگهداری لیمو از سردخانه های بالای صفر استفاده می شود. برای خنک سازی اتاقک این سردخانه ها از دو روش محبوب و موثر زیر استفاده می شود:

  • سرمایش اتاق: در این روش لیموها در اتاقک سرد قرار گرفته و به آن ها زمان لازم داده می شود تا به تدریج خنک شوند. لیموها باید در قفسه ها با جریان هوای کافی و فضای مناسب بین یکدیگر قرار گیرند تا فرایند خنک سازی به خوبی انجام گیرد.
  • سرمایش اجباری: سرمایش اجباری توسط دمیدن هوای سرد به درون اتاقک انجام شده و به عنوان یک جایگزین مناسب نسبت به روش قبل محسوب می شود، چرا که لیموها با سرعت بیشتری به دمای مورد نظر جهت نگهداری در سردخانه رسیده و ماندگاری آن ها افزایش می یابد.

همچنین شرایط مناسب سردخانه لیمو در ادامه توضیح داده شده است.

مشخصات سردخانه لیمو

دمای سردخانه لیمو

نگهداری لیمو در دمای نامناسب می تواند طعم و کیفیت لیمو را تحت تاثیر قرار دهد. از این رو، دمای مناسب سردخانه برای نگهداری لیمو حدود 10 الی 12 درجه سانتی گراد است؛ دماهای پایین تر می تواند باعث یخ زدگی و دمای بالاتر از 12 درجه سانتی گراد نیز سرعت فساد لیمو را افزایش می دهد. در نتیجه با نگهداری لیموها در دمای ایده آل، می توان از تازگی و طعم لیموها برای مدت طولانی تر لذت برد.

رطوبت سردخانه لیمو

رطوبت مناسب برای نگهداری لیمو در سردخانه در حدود 90 درصد است. رطوبت کمتر از این مقدار باعث خشک شدن و چروکیدگی پوست لیمو شده، و رطوبت بیش از آن نیز موجب رشد قارچ و کپک زدن لیموها می شود. برای سنجش رطوبت سردخانه می توان از رطوبت سنج استفاده کرده و رطوبت ایجاد شده را کنترل کرد.

بیشتر بخوانید: دما و رطوبت سردخانه+ توضیحات کامل و نکات

تهویه سردخانه لیمو

تهویه مناسب برای سردخانه لیمو بسیار حائز اهمیت بوده و این موضوع باعث حفظ کیفیت و افزایش ماندگاری لیمو در سردخانه می شود. از آنجا که یکی از عوامل مهم در فساد لیموها، تولید گازهای اتیلن و دی اکسید کربن توسط میوه ها و سبزیجات است، لذا تهویه مناسب می تواند این گازها را از سردخانه دفع کرده و باعث محافظت از آن ها در برابر فساد شود.

مدت زمان نگهداری لیمو در سردخانه

برای نگهداری طولانی مدت لیموها در سردخانه، لازم است تا در ابتدای امر از لیموهای سالم و بدون لکه و خرابی استفاده کرد. پس از تمیز کردن آن ها و قرار دادن در ظروف مربوطه و رعایت شرایط دمایی، رطوبتی، و گردش هوای مناسب می توان تا 3 ماه بدون افت کیفیت، از لیموها نگهداری کرد.

نکات نگهداری لیمو

توصیه می شود که برای افزایش ماندگاری لیموها در سردخانه موارد زیر رعایت شود:

  • لیموهای مورد نظر هنگامی که به رنگ سبز هستند چیده شده و به سردخانه منتقل شوند.
  • تعداد لیموها در هر بسته بندی بیش از حد نباشد، تا از فشار آمدن بر روی لیموها جلوگیری شده و جریان هوا به خوبی در اطراف لیموها برقرار باشد.
  • قبل از قرارگیری لیموها در سردخانه بهتر است یک مرحله پیش سرمایش انجام شود.
  • قبل از قرار دادن لیموها درون قفسه های سردخانه لازم است تا سطح آن ها از آلودگی و گل و لای تمیز شود.
  • همواره باید از تهویه و شرایط مناسب برای ماندگاری محصول در سردخانه اطمینان حاصل شود.
  • در صورت خراب شدن تعدادی از لیموها، فورا از سردخانه خارج شود، تا فساد و خرابی را به لیموهای اطراف انتقال ندهد.

نکات نگهداری لیمو

طراحی و ساخت سردخانه لیمو

برای طراحی سردخانه لیمو، در ابتدا باید ظرفیت مورد نیاز سردخانه تعیین شود. سپس در گام بعد، با استفاده از مواد اولیه مناسب و توسط تیم متخصص، فرایند طراحی و ساخت سردخانه آغاز شده و از تجهیزات برودتی مناسب و با کیفیت برای تامین دما و رطوبت لازم برای نگهداری لیموها استفاده شود. همچنین قفسه بندی محصولات به گونه ای بوده که امکان گردش هوا در اطراف قفسه ها به خوبی امکان پذیر باشد.

بیشتر بدانید: ساخت سردخانه کوچک و بزرگ در سال ۱۴۰۲

هزینه طراحی و ساخت سردخانه لیمو به عوامل مختلفی از جمله ظرفیت سردخانه، ابعاد سردخانه، نوع عایق بندی، سیستم تهویه، محل احداث سردخانه، و غیره بستگی دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص سردخانه های لیمو می توانید توسط شماره تماس 62999315-021 در تماس باشید.

نتیجه گیری

سردخانه لیمو محلی مناسب برای نگهداری میان مدت و بلند مدت لیمو بوده، و با حفظ شرایط مناسب این نوع محصول می توان کیفیت و طعم لیمو را حفظ کرد. شرایط ایده آل برای نگهداری لیمو در سردخانه عبارت است از دمای 10 الی 12 درجه سانتی گراد با رطوبت نسبی 90 درصد. همچنین گردش هوای مناسب مانع تجمع گاز اتیلن متساعد شده از میوه ها شده و ماندگاری آن ها را افزایش می دهد.

سوالات متداول

دمای مناسب سردخانه لیمو چقدر است؟

دمای مناسب جهت نگهداری لیمو در سردخانه بین 10 الی 12 درجه سانتی گراد است.

رطوبت مناسب سردخانه لیمو چقدر است؟

رطوبت نسبی مناسب این سردخانه ها محدوده 90 درصد است.

برای افزایش ماندگاری لیمو در سردخانه چه کارهایی می توان انجام داد؟

برای این منظور نیاز به سیستم تهویه و گردش هوای مناسب است. همچنین چیدن لیموها زمانی که پوست آن ها سبز رنگ است، می تواند به ماندگاری بیشتر آن ها کمک کند.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط