Search
Close this search box.

دستگاه یخساز چیست + انواع و کاربرد آن

دستگاه یخساز چیست

دستگاه های یخساز می توانند یخ هایی به شکل های گوناگون تولید کنند، تا برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه این مطلب به معرفی دستگاه های یخساز، انواع، و طرز کار آن ها پرداخته می شود.

یخساز چیست؟

یخساز دستگاهی است که با استفاده از آب بهداشتی، یخ هایی با شکل و ابعاد مختلف تولید می کند. از تفاوت های یخساز ها با فریزر می توان به حجم تولید یخ اشاره کرد. این دستگاه ها صرفا برای تولید انبوه یخ طراحی و ساخته شده اند.

دستگاه های یخساز امکان تولید و تأمین یخ مورد نیاز را با توجه به نیاز صنایع و بخش های مختلف فراهم می کند. استفاده از این دستگاه، برخی از نیازهای حوزه های مختلف مانند مواد غذایی، پروتئینی و پزشکی را رفع می کند. با استفاده از دستگاه یخساز، احتمال فساد مواد غذایی، خصوصا زمانی که یخچال در دسترس نیست، کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید انواع یخساز دست دوم صنعتی

یخسازهای بهداشتی با رعایت استانداردهای معین مربوط به بهداشت و سلامت، یخ های بهداشتی تولید می کنند؛ که این موضوع در صنایع غذایی از موارد مهم تلقی می شود. همچنین می توان از این دستگاه در سایر مصارف صنعتی و تجاری نیز استفاده نمود که در ادامه بیشتر به آن پرداخته می شود.

انواع یخسازها

یخسازها را می توان بر اساس موارد مختلفی تقسیم بندی کرد. یکی از مهم ترین و اصلی ترین این تقسیم بندی ها بر اساس شکل یخ تولیدی است. بر این اساس، یخسازها را می توان به چهار دسته زیر تقسیم بندی کرد:

یخساز حبه ای

یخ حبه ای، شکلی مشابه حبه قند، اما با اندازه بزرگتر است. از این یخسازها در مکان هایی مانند کافی شاپ ها، رستوران ها و هتل ها و برای مصارفی همچون خنک کردن نوشیدنی ها استفاده می شود.

یخساز حبه ای

یخساز قالبی

دستگاه های یخساز قالبی اندازه نسبتاً بزرگتری داشته و برای مصارف تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. یخ های قالبی به دلیل ابعاد بزرگ خود، مدت زمان زیادی به صورت جامد باقی مانده و برودت خود را آهسته تر و در مدت زمان بیشتری ایجاد می کنند.

بیشتر بدانید: قیمت دستگاه یخساز قالبی ثابت

یخساز قالبی

یخساز پودری

یخساز پودری، یخ هایی به صورت پودر شده تولید کرده که در مواردی همچون صنعت مواد غذایی استفاده می شود. در برخی موارد نیز از این نوع یخ در حوزه شیلات و نگهداری ماهی ها استفاده می گردد. این نوع یخ بر خلاف نوع قبل، در مدت زمان کمتری ذوب شده و برودت سریعتری ایجاد می کند.

یخساز پودری

یخساز پولکی

دستگاه یخساز پولکی، نوع دیگری از یخسازها بوده که دارای کاربرد فراوانی برای مواردی همچون قصابی ها، بازارهای ماهی و مغازه های مرغ و گوشت، و صنعت ساختمان جهت تولید بتن می باشد. یخ های تولید شده توسط این نوع یخساز به شکل ورقه های نازک و کوچک بوده که مشابه پولک است؛ از این رو به آن یخساز پولکی گفته می شود.

یخساز پولکی

کاربرد دستگاه یخساز

از یخسازها در مواردی استفاده می شود که نیاز به حجم زیادی یخ باشد. نمونه هایی از این موارد شامل رستوران ها، آشپزخانه های خانگی، فروشگاه های مواد غذایی، فروشگاه های مواد پروتئینی مانند گوشت، ماهی و مرغ می شود. همچنین در مواردی همچون صنایع پزشکی نیز بعضا از یخ برای نگهداری داروها و واکسن ها استفاده می گردد.

از موارد دیگر کاربرد یخ، می توان به هتل ها، کشتارگاه های دام و طیور، صنایع شیمیایی، صنعت ساختمان و به عمل آوری بتن اشاره کرد. لازم به ذکر است که هر یک از این موارد، از یخ های خاصی استفاده می کنند؛ به عنوان مثال در صنعت ساختمان اغلب از یخ قالبی، رستوران ها و کافی شاپ ها از یخ حبه ای، و ماهی و مرغ فروشان از یخ پولکی یا پودری استفاده می کنند.

طرز کار دستگاه یخساز

برای ساخت یخ در یک دستگاه یخساز، ابتدا لازم است تا از آب بهداشتی استفاده شود. با ورود آب به داخل دستگاه، سیستم تبرید تعبیه شده در آن، شروع به تولید برودت و تبدیل آب به یخ می کند. پس از تولید یخ، آن ها درون مخزن یخساز ریخته شده و نگهداری می شوند.

دستگاه های یخساز صنعتی معمولاً دارای ظرفیت زیادی بوده و می توانند حجم زیادی یخ را تولید و نگهداری کنند. برخی از این دستگاه ها دارای سیستم های خودکار برای تخلیه و تمیزکردن یخ بوده تا عملکرد بهینه تری ارائه دهند.

سیستم تبرید و یخسازی این دستگاه ها مشابه سایر تجهیزات برودتی بوده و از کمپرسور، محفظه اواپراتور یا یخساز، کندانسور و فن مربوطه، و همچنین شیر انبساط یا لوله مویین است.

مزایای استفاده از دستگاه یخساز

همان گونه که بیان شد، دستگاه های یخساز دارای کاربردهای متنوعی هستند. این کاربردها را می توان به دلیل مزایای زیر دانست:

  • سهولت در تولید یخ: دستگاه های یخساز قادرند تا به صورت مداوم به تولید یخ بپردازند؛ برای این منظور نیاز به هیچگونه بازرسی و اپراتور خاصی نیست. همچنین برخی از دستگاه ها دارای تخلیه خودکار یخ بوده که کار را آسان تر نیز می کند.
  • تولید یخ در حجم بالا: یخسازهای صنعتی قادرند تا انواع یخ را در حجم بالا و در حداقل زمان ممکن تولید کنند. برای آگاهی از قیمت این محصول میتوانید صفحه قیمت یخساز صنعتی را مشاهده کنید.
  • صرفه جویی در هزینه: ساخت یخ توسط یخسازها باعث بی نیاز شدن از خرید بسته های یخ آماده شده، و از این رو موجب کاهش هزینه ها خواهد شد.
  • اجزا و عملکرد ساده: اجزای دستگاه های یخساز مشابه یخچال ها بوده و دارای عملکردی مشابه آن ها است؛ از این رو فرایند بازرسی و تعمیر و نگهداری آن ها پیچیده نخواهد بود.

عوامل موثر بر قیمت یخساز

عوامل مختلفی بر قیمت یخسازها تاثیر دارند که برخی از آن ها عبارت است از:

کمپرسور: کمپرسور دستگاه یخساز یکی از مهمترین عوامل در قیمت این دستگاه است. قدرت و برند کمپرسور استفاده شده می تواند تاثیر زیادی در کیفیت و قیمت یخساز داشته باشد.

اواپراتور و کندانسور: محفظه یخساز یا اواپراتور و همچنین کندانسور نیز از عوامل موثر در قیمت دستگاه است. این مبدل ها با توجه به جنس و ابعاد خود، و همچنین تکنولوژی ساخت، دارای انواع مختلفی بوده که هنگام خرید باید به آن ها توجه کرد.

ابعاد و ظرفیت دستگاه: از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت می توان به ابعاد و حجم تولید یخ دستگاه اشاره کرد. طبیعتا هر چقدر ابعاد دستگاه بزرگتر بوده و توانایی تولید یخ بیشتری داشته باشد، قیمت بیشتری خواهد داشت.

برند و شرکت سازنده: برندها و شرکت های شناخته شده دارای اعتبار بیشتری بوده، چرا که محصولات با کیفیت تری ارائه می دهند. از این رو، یخسازهای تولید شده توسط این شرکت ها دارای قیمت بالاتری خواهد بود.

امکانات و ویژگی های اضافی: برخی از دستگاه های یخساز دارای ویژگی های اضافی مانند سیستم خنک کننده هوشمند، کنترل دما، صفحه نمایش لمسی و غیره هستند، که این موارد نیز می توانند قیمت یخساز را افزایش دهند.

بنابراین قیمت یخساز را می توان متاثر از ابعاد و ظرفیت دستگاه، شرکت سازنده، نوع و ظرفیت کمپرسور، کیفیت و ابعاد مبدل ها و سیستم های کنترلی و امکانات اضافی موجود دانست. برای دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین قیمت روز انواع یخسازها می توانید توسط شماره تلفن 62999315-021 با کارشناسان فراسرد تماس حاصل فرمایید.

جمع بندی

یخسازها از جمله دستگاه هایی بوده که برای تولید یخ در حجم بالا مورد استفاده قرار می گیرند. از این دستگاه ها در مراکزی همچون فروشگاه ها، هتل ها، بازار مرغ و ماهی، صنعت داروسازی، صنعت ساختمان، و غیره استفاده می شود.

دستگاه های یخساز را می توان با توجه به نوع یخ تولیدی به یخساز قالبی، پولکی، حبه ای، و پودری تقسیم بندی کرد. قیمت این دستگاه نیز تحت تاثیر عواملی همچون ابعاد دستگاه، ظرفیت کمپرسور و مبدل ها، سیستم کنترلی، شرکت سازنده و غیره است.

سوالات متداول

  1. مزیت یخساز نسبت به یخچال چیست؟

قابلیت تولید یخ در حجم بالا نسبت به یخچال، ساخت یخ در مدت زمان کمتر، طول عمر بیشتر نسبت به یخچال های معمولی، و اجزا و عملکرد ساده از جمله برتری های نسبی یخسازها محسوب می شوند.

  1. انواع یخساز کدام است؟

یخسازها از نظر شکل یخ تولید شده شامل یخساز قالبی، پولکی، حبه ای، و پودری می شوند.

  1. عوامل تاثیرگذار بر قیمت یخساز چیست؟

ابعاد و شرکت سازنده یخساز، برند سازنده کمپرسور، کیفیت و ابعاد کندانسور، و سیستم ها و امکانات کنترلی به کار رفته از موارد مهم در تعیین قیمت یخسازها محسوب می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط