Search
Close this search box.

سردخانه سیر | آشنایی با ویژگی ها و نحوه نگهداری

سردخانه سیر چیست

سیر یکی از محصولات غذایی بوده که به سرعت خراب می شود. بنابراین، برای نگهداری طولانی مدت سیر باید از یک محیط مناسب با دما و رطوبت مناسب استفاده شود.

سردخانه سیر مکانی مناسب برای نگهداری این محصول بوده که از نظر دما، رطوبت و نور کنترل شده، و می توان سیر را بدون اینکه خراب شود، برای مدت های طولانی نگهداری کرد. در این مقاله شرایط نگهداری سیر در سردخانه و فرایند طراحی و ساخت سردخانه سیر توضیح داده شده است.

معرفی سردخانه سیر

به طور کلی سردخانه سیر شامل تأسیسات مکانیکی و سازه مناسب بوده که با ایجاد شرایط خاص دما و رطوبت، از فساد سیر جلوگیری می کند. معمولا این سردخانه از نوع دمای بالای صفر درجه سانتی گراد است. درباره سردخانه بالای صفر بیشتر بدانید.

سیر یک ماده فاسدپذیر بوده و این موضوع در هوای گرم و خشک تشدید می شود. این محصول در فصل های خاصی کاشت و برداشت می شود، در حالی که در تمامی فصول برای آن تقاضا وجود دارد. از این رو، با نگهداری سیر در سردخانه های مناسب، می توان از این محصول در تمام طول سال استفاده کرد.

معرفی سردخانه سیر

ویژگی های سردخانه سیر

برای طراحی و ساخت این سردخانه، لازم است تا شرایط مناسب نگهداری آن و استانداردهای مربوطه در نظر گرفته شود. از جمله این شرایط می توان به دما، تهویه، رطوبت، نور و غیره اشاره کرد.

همچنین، هزینه ساخت و راه اندازی سردخانه، نوع سردخانه، نوع عایق اتاقک، فونداسیون، ظرفیت سردخانه، نوع پالت ها، قفسه بندی، هزینه تجهیزات مکانیکی اصلی مانند کمپرسور، کندانسور و اواپراتور از جمله موارد مهمی است که هنگام خرید باید به آن ها توجه کرد.

فرآیند راه اندازی سردخانه سیر شامل سه مرحله اصلی است:

  • طراحی سردخانه بر اساس فضای موجود
  • تهیه قطعات مورد نیاز برای راه اندازی سردخانه
  • راه اندازی نهایی سردخانه

در ادامه، به مهم ترین عوامل در نگهداری سیر در سردخانه اشاره می شود.

دمای سردخانه سیر

دمای سردخانه سیر مهم ترین معیار آن محسوب می شود، چرا که دمای نگهداری، از عوامل اصلی در حفظ خواص سیر و جلوگیری از فساد آن است. برای نگهداری طولانی مدت سیر، لازم است تا پس از برداشت، سیر خشکانده شده و سپس در سردخانه نگهداری شود.

دمای مناسب برای این سردخانه بین ۰ تا ۱ درجه سانتیگراد است. این دما باعث کاهش فعالیت میکروب ها و قارچ ها شده و فساد سیر را تا حد زیادی به تأخیر می اندازد.

بیشتر بدانید: دما و رطوبت سردخانه+ توضیحات کامل و نکات

رطوبت سردخانه سیر

رطوبت مناسب در سردخانه سیر می تواند به حفظ طراوت و کیفیت محصول کمک کند. اما افزایش یا کاهش بیش از حد رطوبت منجر به ایجاد مشکلاتی مانند فساد یا خشک شدن محصول می شود.

از این رو، رطوبت نسبی مورد نیاز برای نگهداری سیر معمولاً در محدوده 60 الی 70 درصد تعیین شده و این محدوده رطوبت به حفظ طراوت و کیفیت سیر کمک می کند. برای ایجاد شرایط مناسب رطوبتی در سردخانه می توان از رطوبت زن ها در تاسیسات مکانیکی استفاده کرد.

رطوبت سردخانه سیر

تهویه سردخانه سیر

عامل مهم دیگر در این نوع سردخانه، تهویه و گردش هوای مناسب است. گردش هوای کافی و مناسب در اتاقک سردخانه باعث حفظ یکنواختی رطوبت و دما شده و از پراکندگی دما جلوگیری می کند. برای ایجاد گردش هوا، از سیستم های تهویه هوا، مانند انواع فن های تهویه و توزیع هوا، خصوصا فن های محوری استفاده می شود.

علاوه بر فن های مکانیکی، استفاده از پالت و قفسه های مناسب جهت نگهداری صحیح محصولات در سردخانه، می تواند به تسهیل گردش هوا و جلوگیری از تجمع گازهای تولید شده توسط سیر کمک کند. بنابراین، توجه به سیستم تهویه و گردش هوای سردخانه امری مهم و ضروری محسوب می شود.

ابعاد سردخانه سیر

تعیین ابعاد سردخانه سیر به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل نیازهای ذخیره سازی (مانند حجم محصول و ظرفیت مورد نیاز)، فضای موجود جهت احداث سردخانه، نیازمندی های مربوط به دسترسی و توزیع محصولات و سایر عوامل مرتبط می شوند.

بنابراین، با توجه به این عوامل، می توان ابعاد مناسب برای ساخت و راه اندازی سردخانه را تعیین کرد. همچنین شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر در این مورد مقاله نصب و راه اندازی سردخانه و مراحل ساخت آن را بخوانید.

مزایای نگهداری سیر در سردخانه

نگهداری سیر در سردخانه و ایجاد شرایط بهینه برای حفظ این محصول دارای مزایای متعددی بوده که می تواند بر کیفیت و دوام محصول تأثیر بگذارد. برخی از این مزایا عبارتند از:

افزایش زمان ماندگاری محصول

با نگهداری سیر در شرایط بهینه دما و رطوبت، می توان دوام سیر را تا چندین ماه افزایش داد. این موضوع به تولیدکنندگان این امکان را می دهد که محصولات خود را برای مدت طولانی تری نگهداری کرده، و متحمل ضرر ناشی از فساد محصولات خود نشوند.

حفظ کیفیت و طعم محصول

نگهداری سیر در سردخانه باعث حفظ کیفیت، طعم و ارزش غذایی این محصول می شود. این امر باعث ارائه محصولی با کیفیت تر به مصرف کنندگان می شود.

کنترل بهتر زمان برداشت و بازاریابی

از آنجا که امکان نگهداری سیر به صورت تازه و خشک شده در سردخانه وجود دارد، لذا کشاورزان و تولیدکنندگان می توانند زمان برداشت و عرضه محصول را کنترل کرده و بهبود بخشند.

کاهش اتلاف و هدررفت

نگهداری سیر در سردخانه باعث کاهش خرابی این محصول شده و به تولیدکنندگان کمک می کند تا دور ریز کمتری داشته باشند. از این رو از اسراف آن نیز جلوگیری می شود.

واردات و صادراتی

از آنجا که سیر از جمله محصولات حساس به دما و رطوبت است، لذا با ایجاد شرایط مناسب برای نگهداری طولانی مدت سیر، می توان آن را برای صادرات آماده کرده و به بازارهای جهانی عرضه نمود.

طراحی و ساخت سردخانه سیر

طراحی و ساخت سردخانه جهت نگهداری سیر، نیازمند بررسی های دقیق و استفاده از ابعاد مناسب سردخانه و تجهیزات با ظرفیت متناسب با آن است. از این رو، می توان طراحی و ساخت این سردخانه را وابسته به عوامل مهم زیر دانست:

  • ابعاد سردخانه
  • نوع سردخانه از نظر ثابت یا متحرک (پرتابل)
  • مصالح ساختمانی و عایق های به کار رفته
  • سیستم های سرمایشی و گردش هوا
  • سسیستم قفسه بندی و…

ساخت سردخانه سیر

عوامل تاثیرگذار بر قیمت سردخانه سیر

از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت سردخانه سیر می توان به منطقه جغرافیایی احداث سردخانه، نوع مصالح به کار رفته، ظرفیت و برند تجهیزات مورد استفاده، هزینه های نصب تجهیزات، بهره برداری، و تعمیر و نگهداری آن اشاره کرد. از این رو، برای تعیین قیمت سردخانه لازم است تا با مهندسان و مشاوران این زمینه مشورت داشت.

بیشتر بخوانید: قیمت سردخانه قابل حمل | تولید و فروش سردخانه پرتابل

مجموعه فراسرد با سابقه طولانی در طراحی و ساخت انواع سیستم های سردخانه و برودتی آماده ارائه مشاوره های لازم در این خصوص است. برای این منظور می توانید با شماره تلفن 62999315-021 تماس حاصل فرمایید.

جمع بندی

سردخانه سیر از جمله سردخانه های حساس بوده، چرا که سیر در شرایط نامناسب دارای عمر کمی خواهد بود. از این رو لازم است تا در این سردخانه شرایط دمایی، رطوبتی، و گردش هوا به خوبی حفظ شود.

شرایط مناسب سردخانه را می توان در محدوده دمایی 1 الی 4 درجه سانتی گراد، و رطوبت نسبی 60 الی 70 درصد اعلام کرد. قیمت این سردخانه نیز به عوامل مختلفی از جمله محل احداث سردخانه، ابعاد آن، نوع و ظرفیت تجهیزات مکانیکی و… بستگی دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط