شماره تماس: 021-66903810-11

تجزیه و تحلیل مزایا و معایب سه نوع فناوری انجماد مواد غذایی

  • 17 مهر 1400
  • 0 بازدید
  • 0 دیدگاه

انجماد و سرما دهی رابطه بسیار نزدیکی با فرآیند تولید غذا و به خصوص توزیع آن دارد. تقاضا برای انجماد مواد غذایی به سرعت در حال رشد است، به همین خاطر بسیاری از تولید کنندگانی که در صنعت غذایی مشغول هستند به دنبال بهره گیری از جدیدترین و به روز ترین دستگاه های سرما دهی هستند. انجام این کار در چنین حجمی در گذشته اصلا آسان نبود و مشکلات بسیار زیادی وجود داشت. اما امروزه پیشرفت بسیار زیادی در زمینه تکنولوژی دستگاه های انجماد و سرما دهی صورت گرفته است، و این صنعت تغییر زیادی کرده است.

هنوز هم تجهیزات مکانیکی قدیمی در صنعت غذایی به شکل گسترده ای استفاده می شوند اما به مرور زمان تجهیزات به روز و جدید، جایگزین دستگاه های انجماد قدیمی می شود.

دسته بندی فرآیند انجماد مواد غذایی

فرآیند انجماد مواد غذایی در سه گروه دسته بندی می شود:

1.سیستم های مکانیکی منجمد کننده مواد غذایی به وسیله چرخه بسته به صورت غیر مستقیم و با تبادل گرما بین هوا و غذا، باعث کاهش دمای مواد غذایی می شود.

2.تجهیزات انجماد مواد غذایی که از نیتروژن مایع یا دی اکسید کربن استفاده می کند و آن را در تماس مستقیم با مواد غذایی قرار می دهند تا دمای آن ها کاهش یابد. توجه داشته باشید که از این روش برای دمای بسیار پایین استفاده می شود.

3.سیستم های انجماد مواد غذایی که از فن های سرعت بالا استفاده می کنند و به صورت مستقیم روی انجماد مواد غذایی تاثیر می گذارند.

در مورد عملکرد این سیستم ها، بیشتر از هرچیزی بحث بهینه سازی مهم می باشد. بهینه بودن این دستگاه های انجماد به عوامل مختلفی مانند فضا، ظرفیت مورد نیاز و نوع محصول مربوط می باشد.

دستگاه های انجماد تنوع بسیار زیادی دارند.

دستگاه های انجماد تنوع بسیار زیادی دارند.

بررسی مزایا و معایب فرایند انجماد

هر کدام از این فرآیند ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. تولیدکنندگان محصولات غذایی با مطالعه دقیق در مورد نیازهای خود و از آن طرف بررسی شرایط محیطی، می توانند بهترین نوع انجماد را انتخاب کنند.

البته این فرآیند و انجام دادن این کار نیاز به سرمایه گذاری، نیروی انسانی متخصص و فضای کافی دارد. این فرآیند ها باید به سرعت اجرا شوند تا بتوانند باعث بهینه شدن عملکرد خط تولید بشوند؛ به معنی دیگر این فرایند این امکان را می دهد که خط تولید به کار خود ادامه دهد. برای مثال، با افزایش رطوبت یا سرما در اواپراتور دستگاه انجماد مواد خوراکی، احتمال دارد زمان پردازش و عملکرد کلی دستگاه به تاخیر بیفتد؛ در نتیجه ظرفیت تولید کاهش می یابد.

در میان پیشرفت این دستگاه ها نباید مسائل بهداشتی را فراموش کرد؛ زیرا امری حیاتی در کل صنایع غذایی به حساب می آید. در رابطه با این نکته، معمولا دستگاه های انجماد را ساده تر با اندازه ای کوچک تر طراحی می کنند تا نظافت و مسائل بهداشتی راحت تر و سریع تر و با هزینه کمتر انجام شود. به عنوان مثال هر قدر پیچیدگی اجزای داخل دستگاه کمتر باشد و هرچه ارتفاع آن کوتاه تر باشد، وارد شدن به آن آسان تر و در نتیجه مدت زمان تمیزکاری کمتر خواهد بود.

با انجماد مواد غذایی از فاسد شدن آن می توان جلوگیری کرد.

با انجماد مواد غذایی از فاسد شدن آن می توان جلوگیری کرد.

نکاتی درباره این سه روش

  • از مزیت های سیستم برودتی زیر صفر (دما پایین) می توان به سازگار شدن این سیستم با نیاز های منجمد سازی بر اساس نوع مواد غذایی اشاره کرد که باعث افزایش کیفیت محصولات غذایی می شود. علاوه بر آن صرفه اقتصادی و انعطاف در تولید محصولات باعث شده که طرفداران زیادی داشته باشد.
  • دستگاه های مکانیکی انجماد مواد غذایی، سرمایه زیادی را می طلبد و فقط به صورت بلند مدت بازدهی منطقی دارد.
فریز کردن مواد خوراکی عمر آن ها را افزایش می دهد

فریز کردن مواد خوراکی عمر آن ها را افزایش می دهد

 

 

محصولات مرتبط:

ویژ‌گی ها و کاربرد سردخانه قابل حمل

دستگاه یخ خرد کن

مطالب مرتبط:

معرفی کامل تونل انجماد

ارسال دیدگاه