Search
Close this search box.

سردخانه کانتینری چیست و کاربرد آن

سردخانه کانتینری چیست؟

در این مقاله به بررسی سردخانه کانتینری، نکات مهم در مورد خرید آن، راه های حمل آن و کاربردهای سردخانه کانتینری در صنعت داروسازی، مواد غذایی و تولید مواد شیمیایی اشاره خواهیم کرد.

یکی از دغدغه های مهم در طول تاریخ چگونگی نگهداری از مواد غذایی و محصولات حساس به دما بوده است. این دغدغه با افزایش جمعیت بیشتر شده و به یکی از معضلات جامعه تبدیل شده است، مخصوصا زمانی که مردم مجبور هستند محصولی را از شهری به شهر دیگر انتقال دهند. برخی از مواد غذایی یا داروها و محصولات شیمیایی در شهرهای مختلف کشور تولید می شوند و برای مصرف به نقاط مدیگر کشور ارسال می شوند.

ارسال این گونه مواد به مناطق مختلف می تواند با ریسک همراه باشد، بالخصوص اگر در فصول گرم سال انجام شود یا مقصد نهایی در مناطق گرم کشور واقع شود، زیرا احتمال دارد مواد غذایی خراب شده و فاسد شوند، یا داروها و مواد شیمایی خاصیت خود را از دست بدهند و دیگر عملکردی که از آن ها انتظار می رفت را نداشته باشند. برای حل این مشکل سردخانه کانتینری طراحی و ساخته شده  است تا تمامی مشکلات احتمالی در حین انتقال مواد را از بین ببرد.

سردخانه کانتینری چیست؟

در ابتدا به توضیح سردخانه کانتینری می پردازیم، این محصول برای جابجایی و انتقال محصولات حساس به دما ساخته شده است. از زمان های قدیم برای ارسال محصولی از شهری به شهر دیگر از کانتینر استفاده می کردند؛ اما آن کانتینرها سیستم سرمایشی نداشتند و باعث خرابی محصولات حساس به دما می شدند. سردخانه های کانتینری نوعی از کانتینرها است که مختص جابجایی این گونه محصولات ساخته شده است.

این کانتینرها علاوه بر اینکه دارای عایق حرارتی هستند و از ورود و خروج هوا به داخل جلوگیری می کنند، دارای سیستم سرمایشی مناسبی نیز هستند که می توانند دمای محیط کانتینر را به خوبی خنک کنند و به دمای مطلوبی برسانند که محصولات در آن سالم بمانند. برای آشنایی بیشتر با این محصول، ویژگی ها و کاربردهای آن تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی در این رابطه به دست آورید. همچنین برای مطالعه بیشتر، قیمت سردخانه کانکسی و کانتینری را مطالعه کنید.

ابعاد سردخانه های کانتینری

سردخانه های کانتینری معمولاً در سایزهای 20 فوت (6 متر) و 40 فوت (12 متر) ساخته می شوند که این اعداد نشان دهنده طول کانتینر این سردخانه ها هستند. حجم قابل استفاده سردخانه وابسته به طراحی آن بوده و در مدل های مختلف متفاوت است، ولی عموماً حجم داخلی سردخانه های کانتینری 20 فوت و 40 فوت به ترتیب بین m3 25-30 و m3 55-65 است. همچنین امکان طراحی سردخانه کانتینری در ابعاد غیر استاندارد، مطابق نیاز مشتری وجود دارد.

ابعاد سردخانه کانتینری

8 دلیل برای استفاده از سردخانه کانتینری

8 دلیل که کاربران را ترغیب به استفاده از سردخانه های کانتینری می کند عبارتند از:

  • سرعت نصب: سردخانه کانتینری مانند یک یخچال بزرگ فقط باید به محل نصب منتقل شود. پس از قرار گرفتن در محل نصب کافیست به برق وصل شده و روشن شود تا شروع به کار کند.
  • قابلیت اطمینان: با توجه به این که سردخانه های کانتینری قابل حمل هستند، به نحوی ساخته می شوند که در برابر سخت ترین شرایط آب و هوایی مقاوم بوده و بتوانند به کار خود ادامه دهند.
  • دقت دما: سردخانه های کانتینری را می توان با دقت دمایی تا 0.1 درجه تولید کرد، و لذا می توان مطمئن بود که محصولات داخل سردخانه در دمای تقریباً ثابت نگهداری می شوند.
  • امکان اجاره موقت: یکی از مزایای سردخانه های کانتینری نسبت به سردخانه های ثابت این است که می توان این سردخانه ها را برای مدت کوتاهی (به اندازه نیاز) اجاره کرده و پس از بر طرف شدن نیاز، آن ها را باز گرداند.
  • به صرفه بودن از نظر مالی: با توجه به امکان اجاره سردخانه کانتینری، نیازی به هزینه زیاد برای ساخت و خرید سردخانه نیست. به همین دلیل ساخت یا خرید سردخانه تنها در شرایطی از نظر اقتصادی به صرفه است که کاربر قصد استفاده بلند مدت از آن را داشته باشد.
  • قابل حمل بودن: سردخانه های کانتینری به راحتی قابل حمل و جا به جایی هستند و اگر به هر دلیلی نیاز داشتید که محل کسب و کار خود یا صرفاً محل قرارگیری سردخانه را تغییر دهید با کمترین هزینه می توانید سردخانه کانتینری خود را جا به جا کنید. ( درباره قیمت سردخانه قابل حمل بیشتر بدانید. )
  • ماژولار بودن: با توسعه کسب و کار ممکن است نیاز داشته باشید که ظرفیت سردخانه خود را نیز افزایش دهید. در این صورت می توانید با اضافه کردن یک یا چند سردخانه کانتینری دیگر این کار را انجام دهید.
  • چندکاره بودن: با توجه به تنوع سردخانه های کانتینری، می توان آن ها را برای نگهداری طیف گسترده ای از محصولات حساس به دما شامل بستنی، مرغ و گوشت، واکسن ها و مواد شیمیایی استفاده کرد.

نکات مهم درباره سردخانه کانتینری

در هنگام خرید این نوع سردخانه باید نکات مختلفی را در نظر داشته باشید تا بتوانید خریدی مناسب داشته باشید، در ادامه این نکات مهم را بررسی می کنیم.

تجهیزات داخلی سردخانه کانتینری

ابعاد سردخانه ها

سردخانه ها براساس دستگاه سرمایشی خود به دو نوع اصلی تقسیم می شوند. نوع اول سیستم سرمایشی داخلی داشته و این سیستم بخشی از فضای داخلی کانتینر را اشغال می کند (در حدود 2 متر از فضای انتهایی کانتینر به این بهش اختصاص می یابد)، در حالی که نوع دوم کانتینر دارای سیستم سرمایشی خارجی است و این سیستم به دیواره پشتی کانتینر می چسبد. این سیستم باعث بزرگ شدن ابعاد سردخانه می شود. به نوع اول این سردخانه ها، سردخانه های یکپارچه و به نوع دوم از آن ها سردخانه خارجی گفته می شود.

سیستم سرمایشی

یکی دیگر از مواردی که باید در هنگام خرید و سفارش سردخانه کانتینری به آن توجه شود، سیستم خنک کننده استفاده شده در کانتینرها است. سیستم سرمایشی وظیفه سرد کردن محوطه کانتینر را برعهده دارد و دمای داخل محوطه را بر روی دمای خاصی تنظیم می کند. این سیستم ها برای اینکه بتوانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند باید به انرژی الکتریکی متصل شوند؛ انرژی الکتریکی لازم می تواند از برق شهری و ژنراتور تامین شود.

به گونه ای که در زمان های توقف و نگهداری مواد به صورت ثابت از برق شهری و در زمان های اضطراری و سیار از ژنراتور استفاده  شود. سوخت مصرفی دیزل ها اکثرا گازوئیل است که قیمت پایین تری نسبت به قیمت بنزین دارد، هر دیزل ژنرانور می تواند 15 کیلووات از انرژی موردنیاز سیستم سرمایشی را تولید کند. این انرژی تولید تا 7 الی 8 ساعت می تواند در سیستم وجود داشته و فعالیت کند، به شرطی که کانتینر زیر نور شدید خورشیذ قرار نگیرد و درب کانتینر در طول روز زیاد باز و بسته نشود تا تبادل گرمایی صورت نگیرد.

کف کانتینر

کانتینرهای معمولی دارای کف های چوبی و فلزی هستند، در حالیکه سردخانه کانتینری دارای کفی با جنس پروفیل فلزی و آلومینیومی است. بر روی این کفی، شیارهایی وجود دارد که می تواند باعث انتقال دما در تمامی نقاط کانتینر شود و محیط را خنک نگه دارد. در برخی از موارد نیز دیده شده است برای اینکه کف کانتینر کثیف نشود از کفپوش هایی از جنس های متنوع استفاده شده است، این وسیله باعث کاهش راندمان سردخانه می شود.

دیواره های سردخانه ها

دیواره سردخانه کانتینری نیز متفاوت از کانتینرهای معمولی است، در این نوع سردخانه ها از دیواره ها ساندویچ پنل و لایه های عایق از جنس پلی یورتان با ضخامت های متنوع استفاده شده است تا بتواند دمای داخل کانتینر را به میزان قابل قبولی کنترل کند. (مطالعه بیشتر: انواع قطعات سردخانه های صنعتی)

تجهیزات داخلی سردخانه

علاوه بر دیواره، کفی و ابعاد، مورد دیگری نیز وجود دارد که باید در هنگام خرید به آن توجه ویژه ای داشته باشید و آن تجهیزات داخلی سردخانه  است. تجهیزات داخلی سردخانه مانند سایر سردخانه ها متشکل از کمپرسور، کندانسور، گاز سرد کننده و غیره است. اما باید در هنگام خرید به نوع استفاده آن دقت کنید تا بتوانید تجهیز مناسب آن را نیز برگزینید. کانتینرهای نصب شده بر روی کامیون ها و کانتینرهای حمل با کشتی دارای تجهیزات متنوعی هستند که باید این نکته را در نظر داشته باشید. برای مثال کانتینرهایی که با کشتی حمل می شوند دارای سیستم برق رسانی سر خود بوده و از کشتی انرژی موردنیاز خود را دریافت می کنند.

راه های حمل سردخانه کانتینری

دو راه برای استفاده از کانتینرها وجود دارد، روش زمینی و روش دریایی. همان طور که در بخش قبل گفتیم کانتینرهای حمل شده توسط کشتی و کامیون با یکدیگر تفاوت هایی دارند. به طوری که در حمل و جابجایی به وسیله کشتی امکان استفاده از چندین کانتینر با ابعاد بزرگ وجود دارد، در حالیکه کانتینرهای انتقال یافته از طریق زمینی دارای ابعاد محدودتر بوده و در نتیجه محموله کمی حمل می کنند. پس در هنگام انتخاب نوع انتقال و جابه جایی بهتر است به مقدار محموله، نوع محصول انتقال یافته و مبدا و مقصد برداشت و تحویل محموله توجه کنید تا بهترین مورد را برگزینید.

کاربردهای سردخانه کانتینری

سردخانه کانتینری به صورت ثابت یا سیار مورد استفاده قرار می گیرد و در بخش های مختلفی از صنعت استفاده می شود. از کاربردهای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاربرد سردخانه کانتینری

·       در صنعت مواد غذایی

مواد غذایی مختلفی نظیر انواع میوه ها، سبزیجات، محصولات پروتئینی و غیره حساس به دما هستند. این مواد در هنگام انتقال از نقطه ای به نقطه دیگر فاسد شده و خاصیت خود را از دست می دهند. به همین علت از سردخانه های کانتینری جهت حمل و انتقال آن ها از بخش تولید به بخش های توزیع و مصرف استفاده می شود. با توجه به اینکه شرایط نگهداری هریک از مواد غذایی با یکدیگر فرق دارد، دمای داخلی سردخانه کانتینری نیز در هر محصول متفاوت خواهد بود.

پس برای به حداقل رساندن میزان خسارات و آسیب های وارد شده به مواد غذایی حتما از سردخانه های کانتینری با دمای تنظیم شده مناسب استفاده نمایید.

·      در صنعت داروسازی

برخی از داروها، واکسن ها، شربت ها و غیره وجود دارند که تنها در دمای معینی خاصیت درمانی خود را حفظ می کنند و با قرارگیری در دمای نامناسب دچار تغییر حالت شده و خاصیت درمانی خود را از دست می دهند یا خاصیت ضددرمانی پیدا می کنند. به همین منظور برای انتقال داروها از شرکت داروسازی به مراکز توزیع و داروخانه ها از سردخانه کانتینری استفاده می شود.

·       در صنعت تولید مواد شیمیایی

امروزه مواد شیمیایی در بخش های مختلفی از زندگی ما انسان ها استفاده می شود و ماده اولیه تولید بسیاری از محصولات دیگر هستند. به این منظور باید در نگهداری و انتقال این مواد از مکانی به مکان دیگر توجه لازم را داشته باشید. بهترین مورد برای حمل و جابجایی این محصولات سردخانه های کانتینری هستند که علاوه بر دمای مناسب دارای عایق بندی هستند و از بروز مشکلات احتمالی مانند نشت مواد شیمیایی نیز جلوگیری می کنند.

نتیجه گیری

در این قسمت با یکی از سردخانه های کاربردی یعنی سردخانه کانتینری آشنا شدید. این گونه سردخانه مناسب حمل و جابجایی محصولات مهم و حساس به دما است و در بخش های مختلفی از صنعت کاربرد دارد. اگر شما نیز جز افرادی هستید که برای انتقال محصولاتتان به این نوع سردخانه احتیاج دارید می توانید از سردخانه کانتینری محصول شرکت فراسرد استفاده نمایید. برای گرفتن قیمت سردخانه قابل حمل نیز میتوانید به صفحه آن در قسمت محصولات مراجعه کنید.

شرکت فراسرد یکی از معروف ترین و معتبرترین شرکت ها در زمینه تولید و توزیع محصولات برودتی است. تمامی محصولات تولید شده توسط این شرکت از کیفیت بالایی برخوردار هستند و با استفاده از آخرین دانش و به روزترین دستگاه های بازارهای خارجی ساخته شده اند. این شرکت تامین کننده محصولات بسیاری از کارخانه ها و شرکت ها بوده و توانسته رضایت اکثر مشتریان را به خود جلب کند. شما نیز می توانید با خیالی آسوده محصول موردنیاز خود را از این شرکت خریداری نمایید. در صورت وجود مشکل و سوال درباره چگونگی خرید و ویژگی های فنی دستگاه با پشتیبانان مجرب شرکت فراسرد در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط