Search
Close this search box.

سردخانه مرکبات و نگهداری مرکبات در سردخانه

سردخانه مرکبات و نگهداری مرکبات در سردخانه

سردخانه مرکبات یکی از پرکاربردترین سردخانه‌ها موجود در کشور ما است. بهتر است بدانید که کشور ایران به عنوان پنجمین تولیدکننده مرکبات در جهان شناخته شده است و تاریخچه‌ای طولانی در تولید انواع مرکبات مانند پرتقال، لیمو، نارنگی، پرتقال و گریپ فروت دارد. مشکلات بسیاری که اکثر باغداران با آن مواجه هستند برداشت و نگهداری میوه تا زمان عرضه به بازار است. بسیاری از میوه‌ها نمی‌توانند به صورت مستقیم به بازار عرضه شوند و باید برای مدت زمان مشخصی نگهداری شوند. در فاصله بین برداشت تا عرضه، مرکبات باید در سردخانه‌ها نگهداری شوند که از بسیاری از آفت‌ها و مشکلات دور بمانند.

برای آشنایی بیشتر با روش نگهداری مرکبات، در این مطلب از شرکت فراسرد به بررسی کامل سردخانه مرکبات خواهیم پرداخت. همچنین می توانید شرایط نگهداری میوه در سردخانه ، سردخانه سیب و سردخانه گوجه فرنگی را ببنید.

سردخانه مرکبات چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

سردخانه مرکبات (Citrus cold storage) مکانی است که به سیستم‌های برودتی و دیگر تجهیزات موردنیاز مجهز است. شما می‌توانید با تنظیم و کنترل دما و رطوبت به طور مرتب، انواع مرکبات را برای مدت زمان مشخص در این مکان نگهداری کرده و سپس به بازار عرضه نمایید. به دلیل ذخیره انرژی تمامی دیوارها، سقف‌ها و درزهای موجود در سردخانه را عایق بندی می‌کنند.

انواع سردخانه مرکبات

انواع سردخانه مرکبات

مرکبات دارای انواع گوناگونی هستند که هریک شرایط نگهداری متفاوتی دارند. برای مثال پرتقالی که در شمال کشور تولید می‌شود دما و روش نگهداری متفاوتی نسبت به پرتقالی که در جنوب کشور تولید می‌شود دارد. از این رو سردخانه‌های مرکبات به دو نوع سردخانه بالای صفر و سردخانه زیر صفر تقسیم می‌شود. شیوه نگهداری مرکبات در سردخانه بالای صفر متفاوت از روش نگهداری مرکبات در سردخانه‌های زیر صفر است. معمولا سردخانه‌های زیر صفر به منظور ذخیره سازی و نگهداری بلند مدت استفاده می‌شوند؛ اما سردخانه‌های بالای صفر برای مدت زمان اندک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مراحل نگهداری در سردخانه مرکبات

در این بخش شما باید هدف خود از نگهداری و مدت زمان نگهداری را بدانید و بر اساس آن مراحل را انجام دهید. یکی از پرکاربردترین سردخانه ها در ایران سردخانه خرما است.

نگهداری در سردخانه بالای صفر

اگر شما قصد دارید مرکبات را برای مدت زمان کوتاهی ذخیره کنید می‌توانید از سردخانه‌ های بالای صفر استفاده نمایید. (اطلاعات بیشتر: سردخانه بالای صفر چیست | انواع سردخانه بالا صفر) در این سردخانه‌ها میوه‌ها منجمد نمی‌شوند و طعم، مزه و رنگ آن‌ها دچار تغییر نمی‌شود. برای نگهداری میوه در این نوع سردخانه‌ها می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید.

 • برداشت: در این زمان باید به گونه‌ای مرکبات را بچینید که آسیبی به بافت بیرونی و داخلی آن‌ها وارد نشود. در هنگام چیدن محصول به این نکته دقت کنید که فشار دست نباید به گونه‌ای باشد که باعث تو رفتگی سطح میوه‌ها شود. همچنین بهتر است در موقع برداشت محصول، مرکباتی که به زمین افتاده‌اند را در ظرف مجزایی قرار دهید زیرا به دلیل تماس با سطح زمین احتمال تشکیل قارچ و کپک در این میوه‌ها زیاد است.
 • انتقال محصول: برای انتقال محصولات برداشت شده از باغ تا سردخانه، باید از ماشین‌های مجهز به یخچال استفاده کرد تا به دلیل طولانی بودن مسیر آسیبی به مرکبات وارد نشود.
 • ورود به سردخانه: در این بخش مرکبات به کمک نیروی انسانی دسته بندی می‌شوند. به گونه‌ای که از هریک از سبدهای مرکبات نمونه‌ای به عنوان آزمایشی برداشت می‌شود و با بررسی شکل ظاهری و کیفیت محصول میوه‌ها را در دسته و کیفیت‌های مختلف قرار می‌دهند.
 • شستشو: بعد از مرحله دسته بندی، نوبت به شستشو و ضدعفونی کردن میوه‌ها می‌شود. در این مرحله مرکبات کاملا با آب شسته می‌شوند و برای از بین رفتن آفت‌های قارچی، از محلول قارچ کش و ضدعفونی کننده نیز استفاده می‌شود.
 • بسته بندی: در نهایت میوه‌ها را با چیدمانی اصولی و درست بسته بندی می‌کنند تا در هنگام تقاضا به راحتی بسته‌ها را آماده انتقال به بازار کنند.

نگهداری در سردخانه زیر صفر

از این نوع سردخانه‌ها معمولا برای نگهداری طولانی مدت از محصولات استفاده می‌شود. در این سردخانه‌ها توجه به دما و رطوبت به صورت مستمر یکی از اقدامات ضروری است. تمام مراحل ذکر شده در سردخانه بالا صفر برای سردخانه زیر صفر نیز صدق می‌کند، تنها مورد متفاوتی که باعث افزایش دوران نگهداری می‌شود پیش سرد کردن است که در این قسمت توضیحاتی در این باره ارائه می‌شود.

 • مرحله پیش سرد کردن: در این مرحله با توجه به نوع محصول دما از دمای نگهداری معمولی تا دمای – 10درجه کاهش می‌یابد. این فرآیند 3 الی 4 روز به طول می‌انجامد و دما به آهستگی کاهش داده می‌شود تا مرکبات دچار شوک دمایی نشوند و دچار چروک و تغییر رنگ و مزه نشوند. (برای اطلاعات بیشتر در مورد این مرحله مقاله اتاق پیش سرد کشتارگاه یا سردخانه پیش سرد کن را مطالعه کنید.)

قیمت سردخانه مرکبات

قیمت ساخت یک سردخانه به عوامل مختلفی مانند شرایط آب و هوایی منطقه، متراژ زمین، مواد اولیه عایق‌ها و غیره بستگی دارد. یکی از مهم‌ترین موارد در قسمت سردخانه برودتی انتخاب تجهیزاتی مانند موارد زیر است:

 • کمپرسور سردخانه: به عنوان اصلی‌ترین بخش سیستم سرمایشی سردخانه شناخته می‌شود که کیفیت و برند آن تاثیر بسیاری بر کیفیت محصولات نگهداری شده و قیمت سردخانه دارد. (مطالعه بیشتر: کمپرسور سردخانه یا موتور سردخانه چیست و انواع آن)
 • کندانسور و اوپراتور: کندانسور و اوپراتور جز مهم‌ترین قسمت‌های یک سردخانه هستند که نوع برند استفاده شده یکی از موارد تاثیرگذار بر قیمت تمام شده سردخانه مرکبات است.
 • تابلو برق: برای تنظیم سیستم سرمایشی از تابلو برق استفاده می‌شود. هرچه تابلو برق مجهزتر باشد، امکان مدیریت بخش‌ها و تجهیزات بیشتری را دارد.
 • سازه‌های سردخانه و پانل: برای ساخت سردخانه‌ها معمولا از ساندویچ پانل استفاده می‌کنند. این پانل‌ها بسیار سبک و کم حجم هستند و می‌توان در سقف و دیواره‌ها از آن استفاده کرد. معمولا این پانل‌ها دارای دو لایه هستند که در میان آن‌ها از مواد عایق استفاده می‌کنند. این سازه‌ها به حفظ و نگهداری میوه‌ها کمک به سزایی می‌کنند و از ورود گرما و هرگونه آلودگی به محیط جلوگیری می‌کنند.
 • ایزولاسیون: برای عایق بندی و ایزولاسیون محیط سردخانه معمولا از دو نوع عایق استفاده می‌کنند. عایق پلی یورتان و عایق پلی استایرن بیشترین کاربرد را در ساخت سردخانه دارند. همچنین از پشم سنگ و درزگیر برای پوشاندن درزها و شکاف‌های در و دیگر دریچه‌ها استفاده می‌کنند.

فراسرد تولید کننده برتر سردخانه مرکبات

در این مقاله درباره روش‌های نگهداری مرکبات در سردخانه اطلاعات جامعی در اختیار شما قرار گرفت. شما می‌توانید برای ساخت سردخانه مخصوص مرکبات از شرکت فراسرد کمک بگیرید. شرکت فراسرد که از سال 1368 در این زمینه فعالیت می‌کند، اکنون به یکی از پیشروان ساخت سردخانه صنعتی در این مسیر تبدیل شده است. این شرکت با تکیه بر دانش و تجهیزات به روز باکیفیت‌ترین سیستم‌های سرمایشی را تولید و به بازار عرضه می‌کند.

فراسرد افتخار همکاری و ساخت سردخانه ویژه حفظ و نگهداری از مرکبات و سایر محصولات بسیاری از شرکت‌های معتبر مانند: کشت و صنعت پنج گل پروان، شرکت تازه دانه، شرکت زرین کشت پایدار، تعاونی کشاورزی باغداران شاهرود، صنایع غذایی بنا، صنایع غذایی اصل توکل، شرکت ریحان و لیمو، شرکت تلاونگ، شرکت شونیز، قهوه لمیز و غیره را داشته و توانسته رضایت مشتریان را جلب کند. شما  نیز می‌توانید با توجه به سابقه درخشان این شرکت، تولید سردخانه مرکبات خود را به این مجموعه ی مجرب و خوش آوازه بسپارید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط